آيا 2016 سال تلفيق دنياي مجازي و واقعيت فيزيکي خواهد بود؟

بازار شامي در جهان تکنولوژي آي‌تي وجود دارد؛ تجهيزات هوشمندي که قرا راست زندگی ما را متحول کنندف در ادامه نگاهي به سمت ‌و سوي تکنولوژي‌هاي آي‌تي در سال پيش رو و آينده نزديک داريم.

بازار شامي در جهان تکنولوژي آي‌تي وجود دارد؛ تجهيزات هوشمندي که قرا راست زندگی ما را متحول کنندف در ادامه نگاهي به سمت ‌و سوي تکنولوژي‌هاي آي‌تي در سال پيش رو و آينده نزديک داريم.

پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان: آيا 2016 سال تلفيق دنياي مجازي و واقعيت فيزيکي خواهد بود؟ بازار شامي در جهان تکنولوژي آي‌تي وجود دارد؛ تجهيزات هوشمندي که مي‌توانند صدا، تصوير و متن بفرستند و با يکديگر داده‌هاي ديجيتالي رد و بدل کنند. پهپادها و اپ‌ها، امکان يادگيري ماشين‌ها، پردازش نورومورفيک و اطلاعات همگي در مسير پيشرفت قرار دارند و زندگي ما را متحول مي‌کنند. در ادامه نگاهي به سمت ‌و سوي تکنولوژي‌هاي آي‌تي در سال پيش رو و آينده نزديک داريم.

اينترنت اشيا

هر روز حجم زيادي از داده‌ها به‌ وسيله انواع تجهيزات تکنيکي توليد مي‌شود. اينترنت اشيا اين جريان داده را با استراتژي‌ها و تکنولوژي‌هايي جهت‌بندي مي‌کند تا بين داده‌ها و منابع مختلف ارتباط برقرار شود. اطلاعات هميشه و همه‌ جا وجود داشته است اما به‌ صورت تکميل‌نشده، جدا از هم، غيرقابل ‌دسترس و غيرهوشمند. پيشرفت در تکنولوژي‌هاي آي‌تي مانند بانک‌هاي داده گرافيکي و ظهور ديگر تکنيک‌هاي طبقه‌بندي و آناليز داده مي‌تواند به اين ريخت ‌و پاش داده‌ها پايان ببخشد. اين راهکار اطلاعات همه ‌چيز، اينترنت اشيا يا اينترنت داده‌ها ناميده مي‌شود. چيزي که قطعي است توليد حجم زيادي از داده‌هاست که امسال مرتب‌تر و هماهنگ‌تر از سال‌هاي پيشين خواهند بود.

شبکه وسايل

گوشي‌هاي هوشمند را فراموش کنيد؛ آن‌ها تازه آغازگر ماجرا بودند. عصر شبکه وسايل به اين معناست که مي‌توان با هر وسيله‌اي - از تلفن‌هاي هوشمند گرفته تا ساعت‌ها و تلويزيون‌هاي پوشيدني و همچنين حسگرهاي نصب ‌شده در خانه يا داشبورد اتومبيل - به اطلاعات دسترسي يافت. در واقع، شبکه وسايل جزئي از اينترنت اشياست و حتي اپ‌هايي مانند waze قسمتي از اين کل است که اتومبيل‌ها را به داده‌هاي ترافيکي تبديل مي‌کند.

پرينت سهبعدي

عده‌اي اعتقاد دارند در مورد پرينت سه‌بعدي کمي بزرگنمايي شده است اما پتانسيل رشد در اين زمينه بسيار زياد است. هم‌زمان با رشد موادي که مي‌توان روي آن‌ها چيزي را پرينت کرد، کاربردهاي عملي چاپگرهاي سه‌بعدي هم افزايش مي‌يابد. هوافضا، پزشکي، اتومبيل‌سازي، انرژي و ارتش همه مي‌توانند از کاربردهاي تکنولوژي چاپ سه‌بعدي بهره‌مند شوند. در واقع، سخت‌افزارهاي باز و دموکراتيزه شده اين‌ چنيني مي‌توانند آغازگر عصر صنعتي سوم باشند. امکان چاپ با خوراکي‌ها - مانند شکلات - در سال 2016 رشد خواهد يافت. يکي از عرصه‌هاي تحقيق روي چاپ سه‌بعدي، امکان چاپ زيستي است به اين صورت که خوراک نقطه ‌به ‌نقطه چاپ مي‌شود تا غذاهاي قابل‌ خوردن تهيه شود. هدف اين است که بازه‌اي از جوهرهاي خوراکي از آب و ژلاتين تهيه شود. به ‌اين ‌ترتيب، به غذاها جان داده مي‌شود و شايد زنجيره‌هاي توليد غذا در کارخانه‌هاي صنايع غذايي به تاريخ بپيوندند.

رابطه جديد انسان و کامپيوتر

اکنون نوعي ارتباط جديد بين انسان با کامپيوتر يا گوشي‌هاي هوشمند به کمک محيط‌هاي واقعيت مجازي و واقعيت افزوده وجود دارد. در حال حاضر، اين رابطه جديد بر اساس ارتباط بين وسايل و مکان ايجاد مي‌شود که به زبان ساده‌تر مي‌شود دخالت کمتر کاربر در فشردن دکمه‌ها يا لمس صفحات. به ‌عنوان ‌مثال، به ‌جاي اين‌که کاربر به دنبال هتلي خاص بگردد، خود وسيله ارتباطي (کامپيوتر، تبلت، گوشي و...) بر اساس تجربيات قبلي مي‌داند که کاربر از چه هتلي با چه قيمت‌ها و امکاناتي استفاده مي‌کند. اين ارتباط جديد از دو قسمت تشکيل ‌شده است؛ انسان و عناصر فيزيکي. اولي با احساسات، عادت‌ها، علايق، برهم‌کنش‌هاي اجتماعي و... مرتبط است و دومي با موقعيت کاربر، عناصر جوي مانند نور و دما، سر و صدا و محيط کار مي‌کند.

يادگيري پيشرفته ماشينها

يکي ديگر از سمت‌ و سوهاي گسترش آي‌تي در سال پيش رو و آينده نزديک که به ميزان زيادي با اينترنت اشيا گره‌ خورده است، امکان يادگيري سريع ماشين‌هاست؛ يعني کامپيوترها ياد مي‌گيرند و خودشان را تطبيق‌پذيرتر مي‌کنند. اگر در اين مسير حرکت کنيم، در نهايت به هوش مصنوعي مي‌رسيم. براي جمع‌ و جور کردن حجم زيادي از داده‌ها به شبکه‌هاي عميق عصبي يا DNN (deep neural nets) نياز است که مي‌تواند به کامپيوترها امکان درک دنيا و عناصر آن را بدهد. باوجود DNN ماشين‌ها باهوش به نظر مي‌آيند و به ماشين‌هاي سخت‌افزاري يا نرم‌افزاري امکان درک داده مي‌شود. به‌ اين ‌ترتيب، ساده‌ترين مفاهيم تا پيچيده‌ترين آن‌ها را مي‌فهمند!

دستيار مجازي

سخت‌افزار مرده است، نام يک نرم‌افزار است که از پيشتازان دستياري مجازي است. صورت‌هاي آينده تکنولوژي، ماشين‌هاي خودکار نيستند بلکه دستيارها يا مشاوران مجازي هوشمندند که شرکت‌هاي مطرحي مانند گوگل، آلکسا، کورتانا و سيري مشغول کار روي آن‌ها هستند. در پنج سال آينده با اپ‌هاي جديدي مواجه مي‌شويم که کارهاي اعجاب‌انگيزي انجام مي‌دهند. شرکت‌هاي آي‌تي به دنبال يافتن راه‌هايي براي خلق مفاهيم مجازي خودکار و هوشمند هستند تا نيروي کار انساني در جهت‌هاي ديگري به کار گرفته شود. البته يادمان باشد که اين پديده جديد است و احتمالا دو دهه طول مي‌کشد تا نتايج واقعي و عملي آن را ببينيم.

معماري امنيت تطبيقپذير

هرچه اقتصاد ديجيتالي‌تر مي‌شود، به شمار هکرها هم افزوده مي‌شود و با تولد تهديدات جديد، مرگ آنتي‌ويروس‌ها پيش مي‌آيد. بدافزار «سدر فرار» از نرم‌افزارهاي ويروس‌کش در امان مي‌ماند. اين يکي از مثال‌هايي است که ضرورت ايجاد نوعي معماري امنيتي تطبيق‌پذير را ايجاد مي‌کند. اين بدافزار مي‌تواند به حالت خفته باقي بماند و فرايندهاي سيستم را به ‌صورت يک اسب ترواي هوشمند رصد کند. وجود سيستم‌هاي خودحفاظتي نرم‌افزارها و آناليز رفتار کاربر به اجراي معماري امنيتي تطبيق‌پذير کمک مي‌کند.

 

برجهاي بلوتوث

فانوس‌ها يا برج‌هاي بلوتوث به ‌مرور در مراکز خريد، موزه‌ها، فرودگاه‌ها و حتي اداره‌ها نصب مي‌شوند. اين برج‌ها وسايل هوشمند مانند گوشي، ساعت و... را رديابي مي‌کنند و براي آن‌ها اطلاعات مي‌فرستند. به ‌اين ‌ترتيب، مشتري مي‌تواند مکان مغازه‌هاي مختلف، تاريخچه ساخت موزه، ساعات کاري اداره و موارد مشابه را بدون مراجعه به دکه اطلاعات دريافت کند. تکنولوژي 2/4 بلوتوث يکي از سمت ‌و سوهاي مهم و جذاب سال 2016 و سال‌هاي آينده است که تکنولوژي را از بازاريابي به سمت اينترنت اشيا مي‌برد. برج‌هاي بلوتوث پل ارتباطي بين اينترنت اشيا، شهرهاي هوشمند و خانه‌هاي هوشمند خواهند بود.

اينترنت اشيا

روزي نيست که بگذرد و وسيله جديدي بر پايه اينترنت اشيا عرضه نشود. در واقع، اين پديده پلت‌فرمي براي نمايش آن چيزي است که آي‌تي در پشت‌صحنه از ديدگاه تکنولوژي و معماري انجام مي‌دهد. اينترنت اشيا قسمتي از شبکه ديجيتالي و رابط آن با کاربر است. اکنون بسياري از سازندگان وسايل زندگي آدمي چيزهايي مي‌سازند که با اينترنت اشيا کار مي‌کند که در نهايت استانداردسازي اين پديده را دچار مشکل خواهد کرد. 

 

تاریخ انتشار : 1395/01/31
کد : 70310
تعداد بازدید: 345