استعدادیابی فراگیر اولین گام موفقیت در حوزه نخبگانی است

نماینده مردم زاهدان در مجلس شواری اسلامی گفت: با گسترش شرکت‌های دانش‌بنیان و سوق دادن جامعه علمی به خصوص دانش‌آموختگان به سمت آن، علاوه بر کاهش بیکاری می‌توان به ارزش‌افزوده بالایی نیز دست یافت.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شواری اسلامی گفت: با گسترش شرکت‌های دانش‌بنیان و سوق دادن جامعه علمی به خصوص دانش‌آموختگان به سمت آن، علاوه بر کاهش بیکاری می‌توان به ارزش‌افزوده بالایی نیز دست یافت.

ناصر کاشانی؛ عضو کمیسیون اجتماعی و نماینده مردم زاهدان در مجلس شواری اسلامی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان اقتصاد دانش‌بنیان را اساس و پایه هر اقتصاد پویایی دانست.

وی گفت: تبدیل علم به دانش تنها راه تولید محصول قابل رقابت در بازارهای جهانی است و این مهم میسر نمی‌شود مگر با بکارگیری اندیشه نخبگان و متخصصان کشور.

کاشانی با اشاره به ظرفیت بالای نیروی انسانی کشور، افزود: همه نهادها و دستگاه‌های ذی‌ربط باید امکانات خود را برای تسهیل در روند پیاده‌سازی ایده‌های نخبگانی بکار گیرند. تجربه ثابت کرده است هر زمان که کشور به اندیشه نخبگان بومی خود تکه کرده، به موفقیتی چشمگیر دست یافته است. شاخه‌های متنوعی مانند هوش مصنوعی، رباتیک و فناوری هسته‌ای از این دست هستند.

نماینده مردم زاهدان در مجلس استعدادیابی فراگیر را اولین گام موفقیت در حوزه نخبگانی عنوان کرد و اظهار داشت: ایران کشوری پهناور به لحاظ جغرافیایی، با قابلیت‌های بی‌نظیر ذاتی است که استفاده از این ویژگی‌ها از ملزومات توسعه کشور است اما با این حال باید دانست نیروی انسانی جوان و خوش‌فکر عمود پیشرفت هر کشوری است. استعدادهای کم‌بدیلی در شهرستان‌های کشور حضور دارند که شناسایی، توانمندسازی و تزریق اندیشه آنان به جامعه می‌تواند مدل بومی خوبی از توسعه را به نمایش بگذارد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گسترش دیپلماسی علمی را یکی از نیازهای جامعه نخبگانی کشور نامید و گفت: در بسیاری از کشورها اقتصاد دانش‌بنیان اساس پیشرفت بوده است. ارتباط علمی با این کشورها و دانشمندان بین‌المللی و در نهایت تبادل تجربیات و اطلاعات یکی از اصول توسعه است که باتوجه به شرایط سیاسی جدید می‌توان به خوبی از آن بهره برد.

وی در بخش دیگری از سخنانش، با اشاره به ضرورت گسترش شرکت‌های دانش‌بنیان، تصریح کرد: هدف علم کمک به بهبود کیفیت زندگی است و این مهم با تبدیل شدن علم به محصول امکان‌پذیر است. شرکت‌های دانش‌بنیان بهترین نقشه‌راه برای رسیدن به چنین هدفی است؛ به همین دلیل مجلس شورای اسلامی به عنوان نهاد ریل‌گذار و تسهیل‌گر با تصویب قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان گامی اساسی در این حوزه برداشت. از سوی دیگر اقدامات معاونت علمی‌وفناوری رئیس‌جمهور در این حوزه چشمگیر بوده است و نتایج خوبی در همین مدت کوتاه حاصل شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با گسترش شرکت‌های دانش‌بنیان و سوق دادن جامعه علمی به خصوص دانش‌آموختگان به سمت آن، علاوه بر کاهش بیکاری می‌توان به ارزش‌افزوده بالایی نیز دست یافت.

 

تاریخ انتشار : 1394/10/01
کد : 70302
تعداد بازدید: 441