رسانه تاثیرگذارترین بخش در فرهنگسازی و گفتمان‌سازی برای اقتصاد دانش بنیان است

عزیزی با تأکید بر اینکه کشور در مرحله گذار قرار دارد، خاطرنشان کرد: آنچه جامعه را از این مرحله به‌سلامت عبور داده و به نقطه هدف می‌رساند، توان و اندیشه نخبگانی است.

عزیزی با تأکید بر اینکه کشور در مرحله گذار قرار دارد، خاطرنشان کرد: آنچه جامعه را از این مرحله به‌سلامت عبور داده و به نقطه هدف می‌رساند، توان و اندیشه نخبگانی است.

محمد عزیزی؛ عضو کمیسیون صنایع‌ومعادن و نماینده مردم ابهر و خرمدره در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم به‌کارگیری اجتماع نخبگانی و متخصصان، گفت: این اقدام تنها راه‌حل برون‌رفت کشور از وضعیت فعلی است.

وی با بیان اینکه واردات بدون دانش‌فنی کشور را به مصرف‌کننده تبدیل می‌کند، افزود: اتکا به دانش‌فنی مسیری است که کشور را به توسعه اقتصادی می‌رساند. این مهم حتی در مراودات تجاری بین‌المللی نیز باید لحاظ شود. به عبارت دیگر حتی در واردات محصولات و یا خدمات خارجی نیز باید به اخذ دانش‌فنی توجه ویژه داشت.

عزیزی بر ضرورت حمایت از اجتماع‌نخبگانی تأکید کرد و ادامه داد: بودجه‌های پژوهشی خوبی در سازمان‌ها و دستگاه‌های کشور وجود دارند که اگر در اختیار متخصصان و محققان قرار بگیرد از سویی بخشی از مشکلات این افراد در مسیر تحقیق و پژوهش را رفع می‌شو‌د و از سوی دیگر کشور از نتایج این فعالیت‌ها منتفع خواهد شد.

عضو کمیسیون صنایع‌ومعادن مجلس تصریح کرد: صرف اعطای تسهیلات مالی برای تحقیق و پژوهش راه‌گشا نیست بلکه در کنار آن باید نظارت دقیق و کارشناسانه نیز صورت پذیرد تا بودجه‌ها در مسیر صحیح مورد استفاده قرار بگیرند.

نماینده مردم ابهر و خرمدره در مجلس حمایت و پشتیبانی از اجتماع‌نخبگانی را وظیفه و رسالت همه دستگاه‌ها و نهادها عنوان کرد و اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی نیز با اصلاح قوانین پیشین و یا تصویب قوانین جدید، باید تلاش خود را برای تسهیل روند حرکتی این افراد به‌کار گیرد؛ البته اعتبارات خوبی برای این حوزه توسط مجلس تصویب شده است اما مجلس همچنان آمادگی دارد برای رونق بخش دانش‌بنیان و امور نخبگان با دولت همکاری کند.

عزیزی رونق بازار کالای دانش‌بنیان بومی را یکی از ملزومات تحقق اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: یکی از اقدامات اولیه در این بخش، ارتقاء کیفی محصولات و خدمات دانش‌بنیان است. از سوی دیگر الگوی‌مصرف نیز به کالای خارجی رغبت بیشتری دارد در حالی‌که بسیاری از تولیدات‌بومی با کیفیت بهتری نسبت به مشابه خارجی تولید می‌شوند؛ به‌همین دلیل در این بخش نیز باید فرهنگ‌سازی لازم صورت گیرد.

وی افزود: گام اول برای موفقیت کالای دانش‌بنیان در بازار مصرف، رقابتی‌پذیر شدن است. به عبارت دیگر روند باید به‌گونه‌ای باشد که هم کیفیت برتر باشد و هم قیمت مناسب؛ البته این موضوع باتوجه به بالابودن هزینه تمام‌شده تولید در کشور نیاز به حمایت جدی دارد.

عضو کمیسیون صنایع‌ومعادن مجلس با تأکید بر اینکه کشور در مرحله گذار قرار دارد، خاطرنشان کرد: با تغییر رویکردها و سیاست‌گذاری‌ها و ارزش‌ قائل‌شدن برای فکر و اندیشه نخبگانی، امروزه کشور در حال جراحی اقتصادی است و طبیعی است که این جراحی سختی‌ها و تنگناهایی نیز داشته باشد. باید دانست آنچه جامعه را از این مرحله به‌سلامت عبور داده و به نقطه هدف می‌رساند، توان نخبگانی است.

وی در پایان با اشاره به لزوم فرهنگ‌سازی در حوزه نخبگانی، تصریح کرد: این اقدام یکی از موضوعات مهم و یکی از پایه‌های اصلی تحقق اهداف تعیین‌شده است که البته رسانه بهتر از هر بخش دیگری می‌تواند در این بخش تأثیرگذار باشد.

 

تاریخ انتشار : 1395/06/21
کد : 70282
تعداد بازدید: 263