تحقق اقتصاد دانش بنیان در گرو اصلاح باور جامعه و تکيه بر توليدات داخلي است

عطاء‌الله ربانی، اصلاح باور جامعه و تکيه بر توليدات داخلي را ازجمله مهمترین اقدامات درراستای توسعه و تحقق اقتصاد دانش بنیان توصیف کرد.

عطاء‌الله ربانی، اصلاح باور جامعه و تکيه بر توليدات داخلي را ازجمله مهمترین اقدامات درراستای توسعه و تحقق اقتصاد دانش بنیان توصیف کرد.

پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان: چند سالي از زماني که استان البرز وارد تقسيمات کشوري شده است، مي‌گذرد؛ استاني در نزديکي پايتخت که پژوهشگاه‌ها و آزمايشگاه‌هاي زيادي را در دل خود جاي داده است. با وجود آن‌که استان البرز، وسعت چنداني ندارد، اما قابليت‌هاي بالاي فني، آزمايشگاهي و انساني آن سبب شده است پارک علم و فناوري اين استان در زمره پارک‌هاي فعال کشور قرار بگيرد. مهندس عطاء‌الله رباني، رئيس اين پارک، در گفت‌و‌گوي پيش رو به ظرفيت‌هاي استان، چالش‌هاي شرکت‌هاي دانش‌بنيان و مشکلات پارک علم و فناوري استان البرز پرداخته است.

پارک علم و فناوري استان البرز از چه سالي کار خود را شروع کرد؟

سابقه تاسيس پارک علم و فناوري البرز به سال 87 برمي‌گردد. البته مجتمع تحقيقاتي شهداي جهاد دانشگاهي فعاليت خود را با رويکرد پارک از سال 1370 آغاز کرده است که مي‌توان گفت پارک علم و فناوري البرز، به عنوان اولين پارک کشور، سابقه عملي 25 ساله دارد. اين پارک از ابتداي روي کار آمدن دولت تدبير و اميد فعاليت‌هاي خود را به طور چشمگيري افزايش داده است تا جايي که تا پايان سال 92، 8 شرکت فناور جذب آن شده بودند و تا آن زمان کارهاي مقدماتي و سازمان‌دهي پارک انجام گرفته بود. اما از ابتداي سال 93 بحث جذب فناوران و شرکت‌هاي فناور در دستور کار جدي پارک قرار گرفت و در سال‌هاي 94 و 95 نيز همين سياست در پيش گرفته شد.

پس از آنکه تصميم به جذب شرکتهاي فناور گرفتيد، اين شرکتها به چه تعداد رسيدند؟

در پايان سال 93، تعداد شرکت‌هاي فناور جذب شده در پارک به 40 شرکت رسيد و در پايان سال 94، 71 شرکت فناور جذب پارک استان البرز شدند.

 اين شرکت‌ها، زماني که آن‌ها را جذب کرديد، در چه مرحله‌اي بودند؟ آيا از ابتدا کارشان را با شما شروع کرده‌اند يا پيش از اين نيز فعاليت داشتند؟

شرکت‌هاي فناوري که جذب پارک البرز شده‌اند، مراحل ابتدايي کار را طي کرده‌اند. آن‌ها ايده خود را به محصول تبديل کرده‌اند و طبق ضوابطي که براي پارک‌ها در نظر گرفته شده است، مدتي از تاسيس آن‌ها نيز مي‌گذرد.

شما چه خدماتي به اين شرکتها ارائه ميدهيد؟

اين شرکت‌ها به پارک مي‌آيند تا فرايند توليد محصولشان را بهينه کنند و در تجاري‌سازي محصول خود از پارک کمک بگيرند. ما در بحث توليد، تجاري‌سازي و فروش به آن‌ها کمک مي‌کنيم. يکي از مهم‌ترين خدماتي که پارک به شرکت‌هاي پذيرش شده ارائه مي‌دهد، تامين فضاي استقرار در حد دفتر کار يا محل فعاليت آزمايشگاهي و يا کارگاهي شرکت‌هاست. همچنين پيگيري بهره‌مندي از مزاياي قانون حمايت از شرکت‌هاي دانش‌بنيان از طريق شرکت‌هاي مشاوره‌اي يا مکاتبات اداري و کمک به بازاريابي و فروش خدمات محصولات فناورانه توليد شرکت‌ها را انجام مي‌دهيم.

 زمينه فعاليت آن‌ها چيست؟

شرکت‌هاي مستقر در پارک در تمامي حوزه‌ها و در زمينه‌هاي برق و الکترونيک، مکانيک، داروسازي، شيمي، خدمات مشاوره و تجاري‌سازي، کشاورزي، معدني، عمران و... فعاليت دارند.

گفته ميشود که هدف شرکتهاي دانشبنيان در قدم اول بايد رفع نيازهاي استان خود با استفاده از ظرفيتهاي آن استان باشد. شما چقدر در اين زمينه موفق بودهايد؟

قاعدتا انتظار اين است که بخشي از تقاضاهاي استان، مخصوصا تقاضاي تخصصي شرکت‌هاي فناور، پوشش داده شود؛ شرکت‌هايي که با نيازهاي روز کشور آشنا هستند و توليداتشان به رفع نيازهاي تخصصي مي‌انجامد. در استان البرز نيز محصولات توليد شده شرکت‌هاي فناور و دانش‌بنيان، هم مشتريان و متقاضيان استاني دارد و هم اين‌که شرکت‌هايي آماده دريافت تقاضاها و تامين محصولات مورد نياز استان هستند.

مثال ميزنيد؟

مثلا يکي از شرکت‌هاي دانش‌بنيان ما توليدکننده بتن غلتکي جايگزين آسفالت است. توليد سيمان در کشور ما بالاست ولي ارزش صادراتي چنداني ندارد اما قير بازار صادراتي خوبي دارد. بتن غلتکي مي‌تواند با قابليت بالاتر همان کار آسفالت را انجام دهد، مخصوصا در فرودگاه‌ها و محوطه‌هاي انبار و حتي خيابان‌ها. عمر مفيدش بالاتر است و قابليت رنگ‌پذيري هم دارد. اين چيزي است که شهرداري‌ها در استان به آن نياز دارند و اقداماتي براي مصرف آن در استان صورت گرفته است. يا در حوزه الکترونيک استفاده از نورپردازي در محيط شهري مطرح است. همچنين بعضي شرکت‌ها در بخش تجهيزات آب و فاضلاب و در زمينه تعميرات شبکه‌هاي آب، لوازم و تجهيزات مناسبي توليد کرده‌اند مثل توليد روبات‌هايي که براي مانيتورينگ شبکه فاضلاب استفاده مي‌شود. بعضي از شرکت‌هاي فناور هم در زمينه آنتن‌هاي مخابراتي محصولات باکيفيتي توليد کرده‌اند که مي‌توانند در اختيار اپراتورهاي تلفن همراه و شرکت مخابرات قرار بگيرند. به اين ترتيب، برخي از نيازهاي استان در داخل استان توسط شرکت‌هاي فناور تامين مي‌شود.

برآوردتان براي سال 95 چيست؟

از نظر جذب شرکت، برآوردمان اين است که تا پايان امسال تعداد شرکت‌ها به حدود 100 شرکت برسد و انتظار داريم اين شرکت‌ها در پايان سال 95 حدود 100 ميليارد تومان از محل فروش محصولات خود درآمد داشته باشند.

 به عنوان کسي که با تعداد بالايي از شرکت‌هاي دانش‌بنيان از نزديک در ارتباط هستيد، عمده مشکلات آن‌ها را چه مي‌دانيد؟

معمولا محصولاتي که از جانب اين شرکت‌ها توليد مي‌شوند، نو و جديدند لذا ابتدا بايد براي معرفي و کارکرد اين محصولات فعاليت‌هاي مناسبي انجام شود. براي آن‌که بتوان به اين شرکت‌ها در معرفي و تجاري‌سازي محصولاتشان کمک کرد، زمينه حضورشان در نمايشگاه‌هاي داخل و خارج از استان فراهم مي‌شود تا بتوانند با عرضه محصولات خود، توليداتشان را معرفي کنند. بعضي از شرکت‌ها هم مشکل استقرار و فضاي کار دارند. در پارک علم و فناوري البرز امکاناتي چون فضاي دفتري، آزمايشگاهي و اندکي هم فضاي کارگاهي در حد مقدورات در اختيار شرکت‌ها قرار مي‌گيرد. از طرفي اين شرکت‌ها براي اين‌که بتوانند مواد اوليه تهيه کنند و توليد کافي داشته باشند، نيازمند تسهيلات هستند. براي حل اين مشکل، گاهي از اعتبارات خود پارک به آن‌ها تسهيلات داده مي‌شود و بعضي اوقات هم اين شرکت‌ها به بانک‌ها و صندوق‌ها معرفي مي‌شوند. گاهي نيز زمينه‌اي فراهم مي‌کنيم تا از خدمات و تسهيلات وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، معاونت علمي و فناوري رياست‌جمهوري، بعضي از وزارتخانه‌هاي ديگر و صندوق نوآوري و شکوفايي استفاده کنند. همچنين در استان البرز حمايت‌هاي اداري خوبي در نظر گرفته شده است و رايزني‌هايي با مديران استاني انجام شده تا از فروش محصولات دانش‌بنيان حمايت شود.

مشکلات شما در پارک علم و فناوري استان البرز چيست؟

پارک استان البرز امکانات و فضاي کمي در اختيار دارد. بعضي از شرکت‌ها علاقه‌مند هستند که به آن‌ها زمين داده شود که ساختمان خودشان را بسازند. ولي ما اين امکان را نداريم که از طريق واگذاري زمين به اين شرکت‌ها کمک کنيم و لازم است در اين راستا دستگاه‌هاي مسئول با ما همکاري داشته باشند. از نظر بودجه تخصصي سالانه با وضعيت مطلوب فاصله زيادي داريم که ان‌شاءالله با مساعدت نمايندگان محترم استان و سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان و دستگاه‌هاي ذي‌ربط ملي اين مشکل به‌سرعت برطرف شود. در اختيار داشتن فضايي در حوزه شهر کرج براي سهولت دسترسي فناوران به خدمات پارک از نيازهاي ديگر پارک است. از همه مهم‌تر، اصلاح باور جامعه و تکيه بر توليدات داخلي به جاي وابستگي به محصولات خارجي است. استان البرز از لحاظ توانمندي‌هاي نيروي انساني و مراکز علمي و پژوهشي، جزو استان‌هاي داراي قابليت‌هاي بالاي کشور است و در خيلي از شاخص‌ها در رده استان‌هاي برتر قرار دارد. اميدواريم شرايط به گونه‌اي پيش برود که گام‌هاي موثرتري در راستاي توسعه علم و فناوري در استان برداشته شود و سهمي درخور توان استان در توسعه اقتصاد دانش‌بنيان کشور داشته باشيم.

منبع: ماهنامه دانش بنیان

 

تاریخ انتشار : 1395/05/20
کد : 70254
تعداد بازدید: 450