جمعه 4 مهر 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

ارائه خدمات سلولی از بانک اهدای سلول های بنیادی خونساز به 80 نفر

تاکنون 80 نفر از بانک‌های اهدای سلول‌های بنیادی خونساز و بانک خون بند ناف کشور، سلول‌های بنیادی دریافت کرده‌اند.

تاکنون 80 نفر از بانک های اهدای سلول های بنیادی خونساز و بانک خون بند ناف کشور، سلول های بنیادی دریافت کرده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، امیرعلی حمیدیه دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی اظهار کرد: در کشور علاوه بر شش مرکز اهدا کنندگان سلول های بنیادی خونساز، سه بانک خون بند ناف عمومی شامل سازمان انتقال خون ایران، بیمارستان شریعتی تهران و رویان، فعال است که به متقاضیان خدمات سلولی ارائه می کنند.

وی با اشاره به این که در سال های اخیر80 نفر از بیماران نیازمند توانسته اند از بانک های سلول های بنیادی خونساز داخل کشور اعم از مراکز پذیره نویسی اهداکنندگان سلول های بنیادی و بانک های خون بند ناف استفاده کنند، بیان کرد: درحال حاضر در مجموع بانک ها، نمونه خون 10 هزار داوطلب جمع آوری شده است.

حمیدیه با اشاره به اینکه شبکه شدن بانک های سلول های بنیادی خونساز نیاز کشور است، گفت: در همین زمینه دفتر شبکه ملی اهدا کنندگان سلول های بنیادی خونساز ایران و بانک های خون بند ناف راه اندازی شده و با راه اندازی این شبکه و با استفاده از نرم افزار تمامی مراکز فعال در این زمینه به طور متمرکز با هم متصل شده و اطلاعات آن در سرور وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ذخیره و نگهداری خواهد شد.

 مدیر بانک اهداکنندگان سلول های بنیادی خونساز ایران خاطر نشان کرد: سالانه هزاران نفر دچار بیماری های کشنده ای از جمله انواع سرطان ها می شوند که برای عده زیادی از این بیماران، تنها درمان نجات بخش، پیوند سلول های بنیادی خونساز است.

حمیدیه تاکید کرد: نیاز کشور قطعا در این زمینه بیشتر است که با کمک های بیشتر مسئولان و مردم، تعداد داوطلبان این بانک ها گسترش پیدا کرده وشاهد راه اندازی این بانک ها در استان های مختلف کشور برای بهره مندی از اهدای همه اقوام ایرانی باشیم.

 

تاریخ انتشار : 1394/12/15
کد : 70250
تعداد بازدید: 173

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601