نقش اثرگذار بانوان در تحقق اقتصاد دانش‌بنیان

معاون علمی وفناوری رییس‌جمهوری در «دومین نمایشگاه و همایش نقش‌آفرینی زنان کارآفرین در توسعه پایدار»، نقش بانوان در کارآفرینی بر مبنای اقتصاد دانش‌بنیان را اثرگذار دانست و گفت: افزایش میزان مشارکت بانوان در عرصه اقتصاد دانش‌بنیان نیازمند پذیرش ریسک است و از طریق شکل گیری زیست بوم کارآفرینی، میزان نقش‌‌آفرینی بانوان را در عرصه اقتصاد دانش بنیان افزایش دهیم.

معاون علمی وفناوری رییس‌جمهوری در «دومین نمایشگاه و همایش نقش‌آفرینی زنان کارآفرین در توسعه پایدار»، نقش بانوان در کارآفرینی بر مبنای اقتصاد دانش‌بنیان را اثرگذار دانست و گفت: افزایش میزان مشارکت بانوان در عرصه اقتصاد دانش‌بنیان نیازمند پذیرش ریسک است و از طریق شکل گیری زیست بوم کارآفرینی، میزان نقش‌‌آفرینی بانوان را در عرصه اقتصاد دانش بنیان افزایش دهیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در «دومین نمایشگاه و همایش نقش‌آفرینی زنان در توسعه پایدار» که با حضور مهندس نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت، دکتر مولاوردی معاون رییس‌جمهوری در امور زنان و خانواده و جمعی از زنان کارآفرین برگزار شد، با اشاره به جایگاه و نقش ویژه زنان در عرصه‌های گوناگون کشور، گفت: دشواری های جنگ تحمیلی و تجربیات حاصل از آن، توسط زنان و مادران کشورمان در این عرصه و خدماتی که به میهن خود عرضه داشتند، نشان دهنده نقش اثرگذار زنان، جایگاه ویژه و تأثیرگذاری بالای آنان در عرصه‌های گوناگون کشورمان است.

ستاری با تاکید بر ضرورت ایفای نقش بیش از پیش زنان در عرصه اقتصاد دانش‌بنیان عنوان کرد: این اقتصاد مختص به زنان یا مردان نیست و نقش آفرینی بیش از پیش زنان در این عرصه را طلب می‌کند. نمونه‌های موفق بانوانی که توانسته‌اند در عرصه اقتصاد دانش‌بنیان به موفقیت‌های بزرگ و چشم‌گیر دست پیدا کنند، قابل ملاحظه است و از طریق شکل گیری زیست بوم کارآفرینی، باید میزان نقش‌‌آفرینی بانوان را در عرصه اقتصاد دانش بنیان افزایش دهیم. 

رییس ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان کشور، با اشاره به ضرورت اصلاح رویکرد فرهنگی کشور به سوی توجه و ارزش‌گذاری توانمندی و ظرفیت نیروی انسانی، در ازای دوری از منابع خام و زیرزمینی،‌افزود: برای تبلور جایگاه زنان و به مفهوم عام، شناخت جایگاه و ارزش نیروی انسانی، در اقتصادی که هیچ‌گاه به خلاقیت، نوآوری و تفکر نیروی انسانی توجهی نداشته است، نیازمند اصلاح پایه‌ای و جدی فرهنگی هستیم و نقش ترویج و تثبیت فرهنگ اقتصاد دانش بنیان ضروری و مهم ارزیابی می‌شود.
 
ستاری با اشاره به مشارکت 15درصدی زنان در شرکت های دانش بنیان عنوان کرد: این عدد همچنان پایین است و بالا بردن این میزان مشارکت نیازمند پذیرش ریسک حضور نیروی انسانی خلاق و جوان و فرهنگ‌سازی در عرصه کارآفرینی است و اگر می‌خواهیم شاهد حضور زنان باشیم، این پذیرش ریسک باید به میزان چند برابر بیش‌تر باشد.

رییس بنیاد ملی نخبگان اقتصاد دانش بنیان را عرصه‌ی جوان و بکر برای ظهور و بروز خلاقیت، نوآوری و نقش آفرینی نیروی انسانی کارآمد و خلاق به خصوص بانوان دانست و گفت: عرصه اقتصاد دانش بنیان، نیازمند دارایی‌های فیزیکی نیست و با بهره گیری از بسترهای عظیمی مثل فناوری اطلاعات و ارتباطات و یا علوم انسانی و فضای مجازی می‌تواند تحولی جدی در اقتصاد کشور ایجاد کند. 

ستاری با تاکید بر نقش دانشگاه‌ها در شکل گیری نطفه‌های شرکت‌های دانش‌بنیان اظهار کرد: با توجه به حضور  پررنگ زنان در فضای دانشگاهی، علمی و پژوهشی، دانشگاه‌ها باید با ایجاد و پرورش شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور، به نقش برجسته زنان در تحقق اقتصاد دانش بنیان، توجه کنند. 

توسعه اقتصاد دانش‌بنیان بر بستر علوم انسانی با بهره‌گیری از توانمندی بانوان

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، تجاری سازی علوم انسانی را یکی دیگر از بسترهای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان بر مبنای خلاقیت و نقش‌آفرینی بانوان دانست و گفت:کاربردی سازی علوم انسانی، که زنان نیز در این عرصه بسیار فعال هستند،‌یکی از حوزه‌هایی است که نقش بسزایی در تحقق اقتصاد دانش‌بنیان ایفا می کند. صنایع دستی، ادبیات و هنر، بخش‌هایی از گستره‌ی وسیع علوم انسانی هستند که می‌تواند با خلاقیت، ظرافت و نگاه ویژه بانوان تجاری سازی شود.

زمینه مناسب برای اشتغال و کارآفرینی زنان بر مبنای پژوهش، دانش و فناوری

وزیر صنعت، معدن و تجارت، در این همایش با اشاره به گسترش نقش‌‌آفرینی بانوان در عرصه صنعت کشور پس از انقلاب اسلامی، عنوان کرد: خوشبختانه انقلاب اسلامی، با تسهیل ورود خانم ها به دانشگاه‌ها، و افزایش میزان حضور آنان از زیر 10درصد به بالای 60 درصد، زمینه مجهز شدن بانوان به ابزار دانش و فناوری را فراهم کرده است. اما به موازات این امر، زمینه لازم برای بروز خلاقیت‌ها و توانمندی‌ها و رشد آنان فراهم نشده است.

نعمت زاده با تاکید بر ضرورت ایجاد زمینه اشتغال و نقش آفرینی و زمینه‌سازی ارائه توانمندی‌های فکری زنان، اشتغال بر مبنای پژوهش، دانش و فناوری را از مهم‌ترین عرصه‌های اشتغال و کارآفرینی زنان دانست و گفت: حضور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در این همایش نشان دهنده‌ی ظرفیت بالای حضور زنان در عرصه‌اشتغال بر مبنای پژوهش، دانش و فناوری است و با توجه و اهمیت‌بخشی به این حوزه می‌توان جایگاه و نقش ویژه‌ای برای زنان در این حوزه ها قائل شد.

سهیلا جلودارزاده، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی و مشاور وزیر صنعت معدن و تجارت هدف از برگزاری این نمایشگاه و همایش را پرداختن به مساله مهم کارآفرینی دانست و گفت: موضوع کارآفرینی باید با دست به دست هم دادن آحاد جامعه محقق شود و همه باید مسیر گسترده‌ای برای ایجاد اشتغال و کارآفرینی فراهم کنند.

کارآفرینی از نوآوری آغاز می‌شود

دانشور، نائب‌رییس صنعت و معدن اتاق بازرگانی ایران، با بیان این‌که واژه کارآفرینی با نوآوری آغاز می‌شود گفت: برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی، زمینه ساز حضور زنان و بروز نوآوری آنان در فضای تجارت و کسب و کار است.

وی دلیل این‌که اغلب بانوان کم‌تر به حضور در عرصه نوآوری را نیازمند فرهنگ‌سازی دانست و گفت: عمده‌ترین مشکل حضور زنان در عرصه اشتغال، تجارت و کارآفرینی، ناشی از مشکلات فرهنگی است و باید با اصلاح فرهنگ‌های نادرست، جرات خطرپذیری و حضور در عرصه اشتغال را در اختیار زنان قرار دهیم.
 
در ادامه این همایش، نمایشگاه نقش زنان در کارآفرینی، با حضور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، مولاوردی معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده، نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت و جلودارزاده  مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور زنان، گشایش یافت. این نمایشگاه تا جمعه 24 شهریورماه سال جاری در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برپا خواهد بود.

 

 

تاریخ انتشار : 1394/06/24
کد : 70238
تعداد بازدید: 350