ارتقاء سطح پژوهشی نیازمند همکاری همه‌جانبه دستگاه‌های ذی‌ربط

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: ارتقاء سطح پژوهشی نیازمند همکاری همه‌جانبه دستگاه‌های ذی‌ربط و عملیاتی‌شدن برنامه‌های تدوین شده است.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: ارتقاء سطح پژوهشی نیازمند همکاری همه‌جانبه دستگاه‌های ذی‌ربط و عملیاتی‌شدن برنامه‌های تدوین شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ وحید احمدی؛ معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سومین نشست شورای علمی بنیاد نخبگان آذربایجان شرقی بر ارتقاء جایگاه پژوهش و تحقیقات در کشور به‌عنوان رویکرد اصلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد و گفت: دانشگاه‌ها باید تمام 15 درصد سهم اعتبارات تخصیص‌یافته به بخش پژوهش را در همین حوزه بکار گیرند.

وی با بیان اینکه تثیبت و ارتقاء جایگاه پژوهش و نهادینه کردن آن در جامعه با شعار میسر نمی‌شود، افزود: ارتقاء سطح پژوهشی نیازمند همکاری همه‌جانبه دستگاه‌های ذی‌ربط و عملیاتی‌شدن برنامه‌های تدوین شده است.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در ادامه از طرح سطح‌بندی دانشگاه‌ها خبر داد و اظهار کرد: دراین سطح‌بندی معیارهایی مانند حجم فعالیت‌های پژوهشی، نحوه ارتباط دانشگاه با صنعت و فعالیت‌های برون‌مرزی و بین‌المللی دانشگاه‌های مدنظر قرار گرفته است که البته کارشناسی‌های اولیه در این موضوع انجام شده است.

احمدی طرح  ارتقاء کیفیت مجلات دانشگاهی و هدایت آن به سمت بین‌المللی، تدوین نظام مدیریت پایان‌نامه‌های تحصیلی با هدف ماموریت محور‌کردن امر پژوهش را از دیگر اقدامات معاونت پژوهش و فناوری وزرات علوم ، تحقیقات و فناوری اعلام کرد و ادامه داد: یکی از سیاست‌های معاونت پژوهشی وزارت علوم، طرح الزام اساتید دانشگاهی به ارائه طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی مدون پنج ساله است که علاوه بر سامان‌دهی، موجب پایداری امر تحقیقات و پژوهش در کشور می‌شود.

در این نشست مهرداد امامی؛ رئیس بنیاد نخبگان استان آذربایجان شرقی ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های علمی بنیاد، گفت: شورای علمی بنیاد نخبگان استان به استناد مواد 4 و 7 آئین‌نامه به‌منظور تنظیم فرایندهای تصیمیم‌گیری بنیادهای نخبگان استانی تشکیل شده است .

وی افزود: در آئین‌نامه مذکور مأموریت و وظایف این شورا ایجاد زمینه برای برنامه‌ریزی‌های اجرایی، هماهنگی امور و ارزیابی فعالیت‌های بنیاد استان با توجه به سیاست‌ها و رویکرده‌های کلان علمی تعریف شده است .

امامی ادامه داد: تدوین برنامه‌های سالیانه، تهیه و تصویب فرایندهای اجرایی شناسایی اجتماعات تخبگان استان، ارزیابی اقدامات کارگروه‌های تخصصی و برنامه‌ریزی برای ایجاد تعاملات هم‌افزا میان اجتماعات نخبگان استان ازجمله وظایف شورای علمی است .

وی در پایان گفت: در دور جدید شناسایی، هدایت و توانمندسازی صاحبان استعدادبرتر در قالب جوایز تحصیلی توسط دانشگاه انجام می‌شود که این مهم نقش بسزایی در هم‌افزایی و گسترش تعاملات بین بنیاد ملی نخبگان و وزارت علوم دارد.

 

تاریخ انتشار : 1394/03/31
کد : 70219
تعداد بازدید: 266