پاي ايده‌مان بايستيم!

براي اين‌که استارت‌آپ خود را از قالب ذهني به يک پروژه عملي درآوريد، بايد زحمت بکشيد، زمان زيادي را صرف کنيد و صبور باشيد. قرار نيست ايده شما در چند ماه به درآمد و سود برسد، کمي صبر کنيد.

براي اين‌که استارت‌آپ خود را از قالب ذهني به يک پروژه عملي درآوريد، بايد زحمت بکشيد، زمان زيادي را صرف کنيد و صبور باشيد. قرار نيست ايده شما در چند ماه به درآمد و سود برسد، کمي صبر کنيد.

پایگاه اطلاع‎رسانی بنیاد ملی نبخگان: نغمه عقيلي ورودي سال 78 دانشگاه آزاد تهران در رشته کارداني کامپيوتر است و پس از آن مدرک کارشناسي نرم‌افزار گرفته است، اين روزها هم به واسطه حوزه کاري رشته ام.بي.اي مي‌خواند. خو گرفتنش با فضاي وب از همان سال‌هاي ابتداي ورود به دانشگاه، کم‌کم او را به سمت خلق ايده‌اي نو و راه‌اندازي استارت‌آپي در فضاي آموزش هدايت مي‌کند. «استاد سلام» استارت‌آپي است که نغمه عقيلي يک سال و نيم آن را به‌تنهايي جلو برده و اکنون در آستانه سه سالگي قرار دارد. وب‌سايتي براي برقراري پيوندي ميان فضاي آموزش کشور با حوزه آي.تي و ياد دادن درس و مهارت به تمام کساني که جوياي آموزش هستند. اين وب‌سايت از شهريور 92 بالا آمده و در ابتداي کار نغمه خودش به سايت ايستگاه مي‌رفته و دانه‌دانه استادهايي را که در اين سايت آگهي داده بودند، در «استاد سلام» به‌طور رايگان ثبت‌نام مي‌کرده است. به بهانه «استاد سلام» از نغمه عقيلي درباره ايده‌هاي اوليه‌اش، چالش‌هاي پيش روي کارش و مزاياي استارت‌آپ‌هاي جوان ايران سوال کردم.

کار و درس در من گره خورده‌اند

در آغاز حرف‌هايمان از او خواستم کمي از خودش بگويد و اين‌که چطور مسير زندگي‌اش او را به سمت استارت‌آپ‌ها کشانده است. «من ورودي سال 78 در دانشگاه آزاد تهران در رشته کارداني کامپيوتر هستم. از همان ترم دوم دانشگاه وارد فضاي کار شدم و اولين کاري که انجام دادم، ساخت مولتي مدياي آموزشي بود. آن روزها تب سايت هنوز فراگير نشده بود، اما کار با مولتي مديا من را به سمت فضاي اينترنت و کار در وب‌سايت‌ها هدايت کرد. کم‌کم وارد قرارداد با شرکت‌هايي شدم که در پي راه‌اندازي وب‌سايت بودند و همکاري با آن‌ها را آغاز کردم. زماني را به ياد نمي‌آورم که در کنار درس خواندن کار نکرده باشم. کار علاقه اصلي‌ام در زندگي بوده است.» در ادامه حرف‌هايش از دوران دانشجويي به‌عنوان زماني ياد کرد که وب‌سايت بسياري از شرکت‌ها شمايي از يک کاتالوگ بود که تنها فعاليت‌هاي آن‌ها را شرح مي‌داد، نه چيز ديگري. «من اما تمام سعي‌ام بر اين بود که سايت‌ها محل رجوع مشتريان به يک شرکت باشند و بتوانند براي آن‌ها کسب درآمد کنند. وقتي بعد از مدتي پيشرفت کارکردي وب‌سايت‌ها را ديدم، با خودم فکر کردم که چرا وب‌سايتي براي خودم نداشته باشم و از طريق آن کار کنم. اما مسئله اين‌جا بود که چه وب‌سايتي راه‌اندازي کنم. از آن‌جا که مادرم 30 سال معلم کلاس اول بود و من هميشه با خلق‌وخو و زندگي اين گروه آشنايي داشتم، تصميم گرفتم پيوندي ميان بستر آي.تي و فضاي کار معلم‌ها ايجاد کنم. حس مي‌کردم کار آن‌ها پتانسيل ورود به وب را دارد. از طرف ديگر معلم‌ها براي من انسان‌هاي قابل احترام و معاشرتي بودند و مي‌دانستم به‌عنوان يک زن به‌راحتي مي‌توانم با آن‌ها ارتباط برقرار کنم. همان ابتداي راه‌اندازي «استاد سلام» با خودم شرط کردم زماني که درآمد وب‌سايتم به درآمد کارمندي‌ام رسيد، دومي را به نفع اولي کنار مي‌گذارم و کاري را که تمامش متعلق به خودم است، دنبال مي‌کنم. يک روز اين اتفاق افتاد و من کارمندي را براي هميشه کنار گذاشتم و «استاد سلام» شغل اول و آخرم شد.»

روزهای آغاز تولد «استاد سلام»

نغمه عقيلي در ادامه از ترس‌هايش در روزهاي نخست تولد اين استارت‌آپ گفت. اين‌که بيش از همه از بي‌اعتمادي مردم به فضاي وب بيم داشت و گمان مي‌کرد نتواند جايي براي خودش در اين عرصه باز کند. «در آغاز کار ترسم از اعتماد کردن يا نکردن مردم به «استاد سلام» بود؛ اين‌که آيا آن‌ها حاضرند کسي را که هيچ شناختي از او ندارند، به‌عنوان معلم بپذيرند يا نه. اما از سوي ديگر مي‌دانستم استفاده از اينترنت بين مردم رايج شده و آن‌ها تا حدودي با چهارچوب‌هاي اين فضا آشنايي دارند و کم‌کم اعتبار اينترنت ميان آن‌ها بيشتر مي‌شود. آن‌چه در اين مرحله مرا جلو برد، ايده اجاره کلاس از آموزشگاه‌ها براي معلمان «استاد سلام» بود. اين‌که شاگرد و معلم در مکان سومي به نام کلاس که متعلق به يک آموزشگاه رسمي است، جمع شوند. اين‌گونه فاکتور بي‌اعتمادي هم رنگ مي‌باخت، چون دغدغه حضور در خانه معلم يا شاگرد وجود نداشت. راه‌کار ديگرمان براي جلوگيري از بي‌اعتمادي راه‌اندازي کلاس‌هاي مجازي بود، که از راه ثبت‌نام در سايت، معلم و دانش‌آموز مي‌توانند از راه دور با هم تعامل داشته باشند. در تمام اين راه‌کارها، دغدغه اصلي من خانم‌ها بودند. معلم‌هاي زن به‌سختي مي‌توانند به خانه کسي براي تدريس بروند و معمولا از اين کار احساس ناامني مي‌کنند. از طرف ديگر، مخاطبان ما هم دنبال معلم‌هاي زن بودند، چراکه معلم زن برايشان قابل اعتمادتر بود. اگر اين روزها صفحه اول «استاد سلام» را باز کنيد، متوجه مي‌شويد که مراجعه معلم‌هاي زن به وب‌سايت چقدر بالاست و به نظر مي‌رسد اين فضا براي آن‌ها کارکرد مثبت داشته است.»

«استاد سلام» چگونه پول درمی‌آورد؟

در ادامه حرف‌هايش از يک خاطره خوش در ماه‌هاي نخست کار گفت. «سه ماه بعد از بالا آمدن سايت، يکي از معلم‌ها خريد کوچکي از «استاد سلام» کرد و به من گفت که به‌خاطر حمايت از کار ما اين خريد را انجام داده است. هنوز اين استاد در سايت ما کار مي‌کند و خاطره کاري که کرد، از ياد من نمي‌رود. اکنون 10 هزار استاد و آموزشگاه در سايتمان داريم. «استاد سلام» در حال نفس کشيدن است و من از اين اتفاق واقعا راضي هستم. حتي به نظر مي‌رسد بسياري از افراد به «استاد سلام» به‌عنوان فضايي براي شغل دوم نگاه مي‌کنند. چون معلم‌هاي زيادي براي تدريس بعد از ظهر ثبت‌نام مي‌کنند و در کنار کار اصلي خود، منبع درآمد ديگري دارند. بعد از تهران شهرهايي چون شيراز، رشت و اصفهان فعال هستند.»

وقتي از او درباره مدل درآمدي «استاد سلام» پرسيدم، پاسخ داد: «ثبت‌نام اوليه معلم‌ها در «استاد سلام» کاملا رايگان است و ما در ازاي تعداد شاگردان هم هيچ پورسانتي دريافت نمي‌کنيم. اما درآمد ما اين‌گونه است که با توجه به تعداد مخاطبان يک درس يا رشته به معلم‌ها و آموزشگاه‌ها پکيج مي‌فروشيم. مثلا اگر يک معلم بخواهد علاوه بر تدريس رياضي، عناوين ديگري را هم تدريس کند، بسته‌هاي نقره‌اي، برنزي يا طلايي ما را مي‌خرد و حيطه فعاليتش در سايت را گسترده مي‌کند.»

مشکلاتی بر سر راه یک استارت‌آپ تازه‌کار

از او درباره چالش‌هاي پيش روي وب‌سايت پرسيدم و او با اين‌که دل پُري از «نماد اعتبار الکترونيک» داشت، با خنده گفت: «نماد اعتبار الکترونيک، بزرگ‌ترين چالش پيش روي ما بوده است. من تا به حال هزينه‌هاي زيادي براي دريافت نماد پرداخت کرده‌ام و بالا و پايين‌هاي زيادي رفته‌ام، اما هنوز نتوانستيم نماد اعتبار الکترونيک «استاد سلام» را بگيريم. من و آقاي پويا يوسف‌نژاد که مدير فني سايت است، منبع اصلي درآمدمان را از «استاد سلام» تامين مي‌کنيم و شغل ديگري نداريم، به همين خاطر هزينه‌هاي اضافي که بر ما حمل مي‌شود، توان‌فرسا هستند. از يک طرف ما را در اتاق بازرگاني به‌عنوان يکي از 35 استارت‌آپ‌ برتر دعوت مي‌کنند و از طرف ديگر راه جلو رفتن را سد مي‌کنند. فکر مي‌کنم يکي از مشکلات عمده پيش رفتن استارت‌آپ‌ها در ايران همين پيچيدگي مجوز گرفتن‌ها باشد. بچه‌هاي استارت‌آپي آدم‌هاي اداره برو و داراي دانش حقوقي زياد نيستند. ما بچه فني هستيم و اين همه دشواري براي چند مجوز براي ما کار ساده‌اي نيست.»

معلم‌ها به «استاد سلام» اعتماد دارند

وقتي از او درباره مزيت رقابتي «استاد سلام» نسبت به همتايانش در فضاي وب پرسيدم، گفت: « Seo سايت ما تا کنون خيلي قوي عمل کرده است. من و همکارم پويا يوسف‌نژاد همواره به دنبال کلمات پرتکرار در جست‌وجوهاي گوگل هستيم و متناسب با سوال‌ها و دغدغه کاربران خودمان را بالا آورديم. در کنار آن فکر مي‌کنم ما هميشه پاي کارمان ايستاده‌ايم و تعهد زيادي به آن داشته‌ايم. هر زماني که استادي با ما تماس مي‌گيرد و انتقادي نسبت به عملکرد ما دارد، تلاش کرده‌ايم فضا را عوض کنيم و کاربرانمان را راضي نگه داريم. امروز بعد از گذشت دو سال از عمر «استاد سلام» مي‌دانم که معلم‌ها به ما اعتماد دارند و مي‌دانند ما لحظه به لحظه در کنارشان هستيم و از آن‌ها حمايت مي‌کنيم. حتي مواقعي بوده که ما خودمان با معلم‌ها تماس مي‌گيريم و از آن‌ها مي‌خواهيم به کار ما بازخورد نشان دهند.» در ادامه حرف‌هايش از آشنايي با شتاب‌دهنده‌ها و مستقر شدن در دانشگاه تهران گفت. «زماني که به‌طور کامل بر «استاد سلام» متمرکز شدم، هر لحظه ظرفيت‌هاي پنهان اين فضاي کاري بيشتر برايم آشکار مي‌شد. معلم‌ها درخواست‌هاي زيادي داشتند و من سعي مي‌کردم مدام فضاي وب‌سايت را متناسب با سليقه آن‌ها ارتقا دهم. تا اين‌که با شتاب‌دهنده‌ها آشنا شدم. از آن‌جا که «استاد سلام» هم مخاطب بالايي داشت و هم به درآمد رسيده بود، به شدت از کار من استقبال شد. من در دانشگاه تهران مستقر شدم و شتاب‌دهنده را گسترده‌تر از قبل کرديم.

درواقع بنيان‌گذار اوليه «استاد سلام» خودم بود و يک سال و نيم به‌تنهايي سايت را جلو بردم. وقتي سمت شتاب‌دهنده‌ها رفتم، آن‌ها به من پيشنهاد کار تيمي دادند و يکي از شروط همکاري حضور يک تيم حداقل دو نفره بود. آقاي يوسف‌نژاد پيش‌تر در برنامه‌نويسي‌هاي «استاد سلام» مشارکت داشت و به صورت پروژه‌اي با من همکاري مي‌کرد. بعد از آن خودم به او پيشنهاد همکاري بيشتر دادم و ما در قالب يک تيم دو نفره حيات «استاد سلام» را امتداد داديم. البته بايد بگويم که قول شتاب‌دهنده براي حمايت از ما، هنوز به مرحله حمايت مالي نرسيده است و «استاد سلام» بعد از گذشت دو سال روي پاي خودش ايستاده و هنوز حمايت‌هاي مالي شامل حالش نشده است.»

به استارت‌آپ‌های جوان توصیه می‌کنم...

نغمه عقيلي دغدغه اصلي استارت‌آپش را کمک به آموزش در کشور مي‌داند و اين آموزش از نظر او تنها درس نيست، بلکه مهارت است. «خانواده‌هاي ما دوست دارند براي آموزش فرزندانشان هزينه کنند. هم‌چنين مهارت‌ها در دنياي امروز بسيار متنوع شده‌اند و هر کدام هم استاد و متخصصي خاص خودشان دارند. به همين خاطر ما در «استاد سلام» خودمان را محدود به درس نکرديم. فعاليت ما شامل تمام حوزه‌هاي آموزشي است؛ چه درس و چه مهارت. از طرف ديگر ايده ما در سايت مبتني بر اين گزاره است که: استاد نزديک به خودت را پيدا کن. اين نزديکي هم از لحاظ تخصص است و هم از نظر جغرافيا. درواقع مي‌خواهيم با «استاد سلام» در زمان و هزينه و ترافيک هم صرفه‌جويي کنيم و آدم‌ها را در زندگي شلوغ اين روزها در کوتاه‌ترين زمان ممکن به هم برسانيم. مثالي از بانک‌داري الکترونيک براي شما مي‌زنم. مي‌بينيد که اين روزها رفاقت بانک‌داري و آي.تي چه صرفه‌جويي‌هايي در وقت و هزينه آدم‌ها کرده است. حالا فکر کنيد که حوزه متراکمي چون آموزش با آي.تي دوستي کند. باز هم زمان و هزينه کم مي‌شود و اين‌ها همه مزاياي ورود به دنياي آن‌لاين است.»

در آخر از او پرسيدم که چه حرفي با استارت‌آپي‌هاي تازه‌کار دارد و او گفت: «به بچه‌هاي استارت‌آپي مي‌گويم دچار توهم نشويد. واقعي فکر کنيد و در دنياي واقعي روي استارت‌آپ خود سرمايه‌گذاري کنيد. براي اين‌که استارت‌آپ خود را از قالب ذهني به يک پروژه عملي درآوريد، بايد زحمت بکشيد، زمان زيادي را صرف کنيد و صبور باشيد. قرار نيست ايده شما در چند ماه به درآمد و سود برسد، کمي صبر کنيد و بگذاريد استارت‌آپ شما نفسي تازه کند و کم‌کم به راهش ادامه دهد. ما نمي‌توانيم استارت‌آپ ايران را با دنيا مقايسه کنيم. مردم ما تازه با فضاي اينترنت دوست شده‌اند و تا وقتي بخواهند به استارت‌آپ‌هاي تازه‌کار اين ميدان عادت کنند، زمان مي‌برد. پس ما هم بايد به خودمان زمان بدهيم و به جاي اين شاخه آن شاخه شدن، پاي استارت‌آپ و ايده‌مان بايستيم تا به نتيجه برسيم.»

منبع: ماهنامه سرآمد

تاریخ انتشار : 1395/03/11
کد : 70195
تعداد بازدید: 443