چهارشنبه 29 اسفند 1397

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

چه چيزي شما را در چرخ و فلک کارآفرینی حفظ می‌کند؟!

کارآفريني درست مثل نشستن در يک چرخ و فلک است. گاهي وقت‌ها بالا هستيد و از هيجان نفستان بند مي‌آيد و گاهي وقت‌ها هم با سر به سمت زمين مي‌آييد.

کارآفريني درست مثل نشستن در يک چرخ و فلک است. گاهي وقت‌ها بالا هستيد و از هيجان نفستان بند مي‌آيد و گاهي وقت‌ها هم با سر به سمت زمين مي‌آييد.

پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان: کارآفريني درست مثل نشستن در يک چرخ و فلک است. گاهي وقت‌ها بالا هستيد و از هيجان نفستان بند مي‌آيد و گاهي وقت‌ها هم با سر به سمت زمين مي‌آييد و هر لحظه منتظريد به‌شدت به زمين برخورد کنيد. چه چيزي مي‌تواند شما را در اين مسير حفظ کند تا به موفقيت برسيد؟

يک ميليون دلار روي شرکتي سرمايه‌گذاري کرديم که هيچ‌وقت شروع به کار نکرد

هيتن شاه، از موسسان شرکت کامپيوتري KISSmetrics

من و همکارم يک ميليون دلار روي راه‌اندازي يک شرکت ارائه‌دهنده خدمات ميزباني وب سرمايه‌گذاري کرديم که اين شرکت هرگز لانچ نشد. ما خيلي ايده‌آل‌گرا بوديم و از هر چيزي بهترين را مي‌خواستيم. بنابراين بهترين چيزي که مي‌توانستيم ساختيم، اما اصلا به اين نکته توجه نکرديم که مشتريانمان به چه چيزهايي اهميت مي‌دهند. الان ياد گرفتيم که چطور هوشمندانه پولمان را خرج کنيم؛ روي يادگيري هر چه بيشتر سرمايه‌گذاري کنيم و به خواسته‌هاي مشتريانمان و آنچه که آن‌ها را راضي مي‌کند، توجه داشته باشيم.

يک تجارت موفق به توجه صد درصدي نياز دارد، هر چيز ديگري فقط حواس شما را پرت مي‌کند

جيسون ديمرز، بنيان‌گذار و مدير‌عامل شرکت AudienceBloom

حدود دو سال قبل در آرامش و با موفقيت يک کمپاني را اداره مي‌کردم. همه چيز به آرامي پيش مي‌رفت، بنابراين با خودم فکر کردم مي‌توانم وقت کمتري را به مديريت تيم اختصاص بدهم و روي يک استارت‌آپ جديد کار کنم که واقعا هيجان‌زده‌ام کرده بود. بيشتر وقتم را با کار روي آن پروژه مي‌گذراندم که جديد و خيلي مهيج بود. مهم‌تر از همه اين‌که کار روي يک سرمايه‌گذاري جديد واقعا جالب بود. در اين زمان شرکت قبلي داشت کارش را با موفقيت انجام مي‌داد و اين کورم کرده بود. اين‌که يک شرکت کارش را فقط «خوب» انجام بدهد، کار اصلي يک کارآفرين نيست. کارآفرين‌هاي موفق حداقل را براي شرکتشان نمي‌خواهند و کارشان را مدام گسترش مي‌دهند و خودشان را براي آينده آماده مي‌کنند. چون من تيمم را به دو بخش تقسيم کرده بودم که روي دو استارت‌آپ متفاوت کار کنند، رشد شرکت اول متوقف شد و من وقت بيشتري نداشتم تا روي استارت‌آپ دوم بگذارم و آن را موفق کنم. استارت‌آپ دوم هم شکست خورد و امروز AudienceBloom از هر زمان ديگري قوي‌تر است و به‌سرعت به رشد خود ادامه مي‌دهد، چون من همه حواسم را معطوف آن کرده‌ام. 

اول يک وب‌سايت طراحي کرديم و بعد از مشتريانمان درباره آن سوال کرديم

رابين چيس، موسس زيپ کار

وقتي کاري را راه‌اندازي مي‌کنيد، با سرعت هر چه تمام‌تر سراغ مشتري‌هايتان برويد و از آن‌ها ياد بگيريد تا محصول خود را توليد کنيد. در شرکت گولوکو که دومين شرکت من بود و در زمينه اشتراک‌گذاري خودرو به صورت آنلاين کار مي‌کرد، ما پول زيادي را صرف راه‌اندازي وب‌سايت و نرم‌افزارهاي مورد نياز کرديم، بدون اين‌که اول خودمان را به مشتري‌ها نزديک کرده باشيم و درگير نيازها و خواسته‌هايشان بشويم و اين يعني بخش عمده‌اي از کار ما صرفا بر مبناي حدس‌هايي که مي‌زديم استوار بود و همين هم باعث شد شکست بخوريم.

اول از همه به مشتريانتان توجه کنيد

مت گاليگان، از موسسان شرکت سيرکا

با وجود اين‌که شرکت قبلي که راه انداختم، يک شکست بزرگ و اساسي بود، ولي اين تجربه درس گرانبهايي به من دارد: ديوانه‌وار روي مشتري‌هايتان تمرکز کنيد. ما در آن شرکت ايده‌اي عالي و تيم فني فوق‌العاده باهوشي داشتيم، ولي شيفته تکنولوژي خودمان و تصور اوليه‌اي شديم که از نيازهاي مشتريانمان در ذهن داشتيم، به جاي اين‌که واقعا با آن‌ها حرف بزنيم و مستقيم از خودشان بازخورد بگيريم. وقتي در نهايت نظرات واقعي مشتري‌ها را شنيديم، آن‌قدر دور شده بوديم که نمي‌توانستيم ايده‌مان را تغيير دهيم و پروژه‌مان شکست خورد.

يکي از بزرگ‌ترين اشتباهات ما درMoz  اين بود که پروژه‌هاي «بيگ بنگ» راه مي‌انداختيم  

رند فيشکين، از موسسان Moz

يکي از بزرگ‌ترين اشتباهات ما در Moz  اين بود که پشت سر هم پروژه‌هاي بيگ بنگي راه مي‌انداختيم که به ماه‌ها تلاش و برنامه‌ريزي احتياج داشت و به نظر نمي‌رسيد که در آن مدت پيشرفت چنداني هم بکند. واقعا ناراحت‌کننده است، چون اين روش چند بار هم جواب داد تا اين‌که بالاخره در آخرين پروژه با اشتباهمان مواجه شديم؛ به اين ترتيب که پروژه‌اي که در سال 2011 شروع شد و تصور مي‌کرديم در جولاي 2012 به مرحله نهايي برسد، تا سپتامبر 2013 به تاخير افتاد. يکي از بدترين چيزها در دنياي استارت‌آپ اين است که شما براي پروژه‌اي بيش از يک سال بودجه بگذاريد و برنامه‌ريزي کنيد.

من خيلي دير شروع کردم، خودم را درگير شغلي کرده بودم که مدت‌ها بود از آن متنفر بودم

لئو بابائوتا، کارآفرين و نويسنده کتاب‌هاي پرفروش

من خيلي دير شوع کردم، چون از شکست مي‌ترسيدم يا خيلي به خودم اعتقاد نداشتم. درگير شغلي شده بودم که مدت‌ها بود مي‌دانستم از آن متنفرم و به جاي اين‌که به نوشتن وبلاگ يا راه انداختن کسب و کاري که عاشقش بودم بپردازم، هر روز سر کار مي‌رفتم. اگر چيزهايي را که امروز مي‌دانم، آن روز مي‌دانستم، حتما يک دهه زودتر شروع مي‌کردم. البته اين‌که هرگز شروع به انجام کاري نکنيد که دوستش داريد، بدترين سناريوي ممکن است.

 

تاریخ انتشار : 1395/09/02
کد : 70180
تعداد بازدید: 254

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601