در حوزه سلول‌های بنیادی/
27 طرح فناورانه حمایت شد

پشتیبانی مالی از پژوهش‌های کاربردی برای رسیدن پژوهش‌ها به بازار با حمایت از 27 طرح فناورانه محقق شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ پشتیبانی مالی از پژوهش‌های کاربردی برای رسیدن پژوهش‌ها به بازار با حمایت از 27 طرح فناورانه محقق شد.

در همین راستا، صندوق پژوهش و فناوری در حوزه سلول ‌های بنیادی ایجاد شد تا تامین مالی پژوهش‌های این حوزه سرعت بگیرد.

این صندوق از آغاز فعالیت خود و با هدف ارائه خدمات مالی و حمایت از صاحبان ایده، شرکت ‌های دانش‌ بنیان، فناور و خلاق، تا کنون به ده‌ها طرح خدمت رسانی‌کرده است، به طوری که 27 طرح در 3 ماه اخیر از حمایت‌های پشتیبانی مالی، سرمایه برای ایجاد نمونه اولیه و تولید برخوردار شدند.

افزایش دانش کاربردی سلول ‌درمانی و حمایت از متخصصان حوزه سلول‌ های بنیادی و پزشکی بازساختی با عقد موافقت ‌نامه با دانشگاه‌ های علوم پزشکی تبریز و کرمان، از دیگر اقداماتی است که به ترویج این فناوری در زیست‌بوم دانشگاه کمک کرد.

چارچوب‌بندی استفاده

تهیه و تنظیم دستورالعمل ملی استفاده از سلول و فرآورده ‌های سلولی در مطالعات تحقیقاتی و کاربردهای درمانی در دامپزشکی و پیگیری ابلاغ آن از سوی سازمان دامپزشکی کشور، گامی بود که به سامان‌دهی و ایجاد روندی مشخص در تولید فرآورده‌ها یا آزمایش‌های مبتنی بر سلول‌های بنیادی کمک کرد.

راه‌ اندازی پژوهش‌‌سراهای دانش ‌آموزی سلول ‌های بنیادی استان بوشهر و اردبیل یکی دیگر از گام‌های ستاد برای ترویج و فرهنگ‌سازی این فناوری از مقاطع سنی پایین و کمک به توسعه علم و فناوری سلول‌های بنیادی در سال‌های پیش رو است.

حمایت از توسعه فعالیت‌های پژوهش‌سراها در چند محور دنبال شده است که در تعامل و همکاری وزارت آموزش و پرورش، در 3 ماه اخیر 3 پژوهش‌سرا به جمع پژوهش‌سراهای کشور اضافه شد.

در قالب این برنامه، ضمن حمایت از ایجاد و راه‌اندازی، با بهره‌گیری از تجهیزات آزمایشگاهی و آموزشی ایران‌ساخت این پژوهش‌سراها به مرحله بهره‌برداری رسیدند.

اما همکاری‌های بین‌المللی و ایجاد پل ارتباطی با دانش و فناوری جهان در این حوزه، یکی دیگر از اقدامات ستاد برای توسعه همکاری‌ ها بود. بر همین اساس و برای بهبود روابط در حوزه سلول ‌های بنیادی و پزشکی بازساختی، بستر همکاری با مراکز پژوهشی و دانشگاهی کشور ونزوئلا رونق گرفت.

حمایت از مطالعات پیش ‌بالینی و کارآزمایی‌ های بالینی با پذیرش 14 طرح و حمایت از 27 طرح فناورانه شرکت‌های دانش‌بنیان از دیگر گام‌های ستاد توسعه فناوری سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی معاونت علمی و فناوری به شمار می‌رود.

تاریخ انتشار : 1400/09/17
کد : 122606
تعداد بازدید: 132