در راستای تحکیم روابط و تقویت بنیان خانواده در اجتماع نخبگانی/
تفاوت قضاوت و تحلیل رفتار بررسی شد

در جلسه مشاوره‌ای و آموزشی «تبادل پیام در خانواده» عنوان شد: قضاوت کردن به معنای برچسب زدن بر دیگران بدون داشتن اطلاعات کافی تعریف می‌شود، در تحلیل رفتاری و شخصیت اما فرد صرفاً فرضیه‌های غیرقابل اثبات و بدون صدور رأی درمورد دیگران را عنوان می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در راستای اجرای برنامه‌های آموزشی و مشاوره‌ای با هدف تحکیم روابط و تقویت بنیان خانواده در اجتماع نخبگانی، بنیاد نخبگان استان تهران کارگاه آموزشی «تبادل پیام در خانواده: تأثیر رفتار کلامی و غیرکلامی بر زوجین و خانواده» را ویژة دانشجویان مشمول تسهیلات بنیاد ملی نخبگان برگزار کرد.

در این کارگاه، مهرنوش دارینی؛ مدرس دانشگاه پیرامون «تعریف ارتباط و ارتباط مؤثر»، «تبادل پیام کلامی و غیرکلامی» و «موانع ارتباط مؤثر در خانواده» توضیحاتی ارائه کرد و سپس با اشاره به تفاوت استرس و اضطراب، گفت: تفاوت این دو در شناخت و عدم شناخت منبع ناراحتی توسط فرد است.

وی افزود: اگر فرد بداند به چه علت ناراحت است، دچار استرس و اگر علت را نداند دارای اضطراب شده است.

دارینی ادامه داد: قضاوت کردن به معنای برچسب زدن بر دیگران بدون داشتن اطلاعات کافی تعریف می‌شود. در این مواقع، فرد در مقام قاضی عمل کرده و بدون اطلاعات کافی رأی صادر می‌کند. در تحلیل رفتاری و شخصیت اما فرد صرفاً فرضیه‌های غیرقابل اثبات و بدون صدور رأی درمورد دیگران را عنوان می‌کند.


جمعی از برگزیدگان تسهیلات دانشجویی (طرح شهید وزوایی) و همچنین فعالین طرح شهید احمدی روشن از مقاطع و رشته‌های مختلف تحصیلی در این نشست حضور داشتند و که ضمن آشنایی با مباحث، درمورد موضوعات و مسائل موردنظر خود به پرسش و تبادل نظر پرداختند.
تاریخ انتشار : 1400/09/17
کد : 122604
تعداد بازدید: 191