کسب و کارهای خلاق و نوآور با انواع حمایت‌ها رونق می‌گیرند

صندوق پژوهش و فناوری صنایع خلاق، مجموعه ای است که در اردیبهشت 1400 با هدف ارائه خدمات مالی به شرکت های خلاق تاسیس شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ این صندوق حمایت هایی از توسعه شرکت های خلاق و فعالان زیست بوم نوآوری بر اساس اولویت های فرهنگی ایرانی و اسلامی به انجام رسانده و سهم تولیدات ملی، صادرات محصولات و خدمات نسبت به سایر صنایع و محصولات کشور را افزایش می دهد.

کمک به توسعه زیرساخت

این صندوق با افزایش ضریب نفوذ نوآوری و فناوری در تولید محصولات و خدمات در حوزه صنایع فرهنگی و خلاق، به ایجاد زیرساخت مناسب برای تسهیل فرآیندهای سرمایه گذاری، جذب و هدایت سرمایه و سرمایه گذاران، خدمات مالی در حوزه شرکت های خلاق و صنایع فرهنگی و نوآورانه می انجامد.

از مهمترین اهداف و ماموریت های صندوق پژوهش و فناوری صنایع خلاق می توان به سرمایه گذاری و کمک به توسعه زیرساخت، شبکه ها، فناوری ها، ناشران و توسعه دهندگان بازار و فعالیت های زیرساختی توسعه دهنده زیست بوم صنایع و محصولات خلاق و نوآورانه اشاره کرد.

این صندوق همچنین مجری، کارگزار و همکاری در فرآیندها، خدمات و فعالیت های خدمات مالی، سرمایه گذاری و توسعه ای نهادهای حمایتی، مالی و سرمایه گذاری و فعال در حوزه صنایع خلاق و نوآورانه است.

ارائه خدمات در چهار سرفصل

خدمات این صندوق در چهار سرفصل به شرکت ها ارائه می شود.

خدمات اعتباری و مالی صندوق شامل صدور ضمانت نامه و کارگزاری مالی و سرمایه گذاری شرکت ها و سازمان های دولتی و خصوصی است.

تامین مالی توسط صندوق نیز به صورت هایی چون ارائه تسهیلات، لیزینگ، کارگزاری تسهیلات و جذب و معرفی سرمایه گذار انجام می شود.

صندوق پژوهش و فناوری صنایع خلاق در بحث سرمایه گذاری های خطرپذیر به مشارکت کوتاه مدت، مشارکت در سهام و مشارکت در پروژه یا محصول اختصاص دارد.

این صندوق در بخش مشاوره، شبکه سازی و توسعه کسب و کار، به ارائه خدماتی چون مشاوره تجاری سازی، مشاوره مالی و جذب سرمایه، آموزش و برگزاری رویداد، بازارپردازی و همکاری و شبکه سازی با ذینفعان می پردازد.

صندوق پژوهش و فناوری صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با توجه به نیاز بسیار کشور در زمینه حمایت و سرمایه گذاری از توسعه صنایع و کسب و کارهای خلاقانه و نوآورانه، فناوری های نرم و هویت ساز، شیوه های نوین کسب و کار و محصولات فناورانه؛ به استناد ماده ۱۰۰ قانون برنامه سوم و ماده ۴۵ قانون برنامه چهارم توسعه کشور و بر اساس مجوز کارگروه صندوقهای پژوهش و فناوری غیردولتی در اردیبهشت سال جاری به وجود آمده و به توسعه این حمایت ها در کشور منجر شده است.

 

تاریخ انتشار : 1400/09/03
کد : 122520
تعداد بازدید: 103