در شیراز/
نشست نقد و بررسی کتاب «بزرگ شدن در ترکیه» برگزار می‌شود

«نشست بررسی و نقد کتاب بزرگ شدن در ترکیه و آشنایی با خودزندگی‌نامه‌نویسی» به همت بنیاد نخبگان استان فارس برگزار خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در ادامۀ برنامه‌های فرهنگی، «نشست بررسی و نقد کتاب بزرگ شدن در ترکیه و آشنایی با خودزندگی‌نامه‌نویسی» به همت بنیاد نخبگان استان فارس برگزار می‌شود.

کتاب «بزرگ شدن در ترکیه» نوشتۀ ازگه سامانچی است که اخیراً در سال 1399 با ترجمۀ حسنا مهرمحمدی و به همت نشر اطراف، به زبان فارسی ترجمه و انتشار یافته است.

ازگه سامانچی، طراح و استاد دانشگاه نورث‌وسترن آمریکا که در ترکیه متولد و بزرگ شده، در این خودزندگینامۀ مصور، همزمان با روایت سفر شخصی‌اش‌ از کودکی و دوران مدرسه به دانشگاه و بزرگسالی، بخشی از تاریخ ترکیه، شرایط اجتماعی و فرهنگی این کشور را در دوران معاصر روایت می‌کند.

در حقیقت، این کتاب روایت واقعی چالش‌های دختری نوجوان برای رسیدن به رؤیاهایش در پرتلاطم‌ترین روزهای تاریخ معاصر ترکیه است. ازگه سامانچی با تلفیق قصه، طنز و‌ طراحی در این کتاب همچون دخترکی بازیگوش به گوشه و کنار زندگی خود و هم‌نسلانش در ترکیه سرک می‌کشد و با لحنی سرخوشانه، تلخی‌ و شیرینی‌ سال‌های بزرگ‌شدنش را در قالب خودزندگینامه‌ی مصور تعریف می‌کند؛ بنابراین «بزرگ شدن در ترکیه» در حقیقت خودزندگی‌نامه‌ای است جذاب، مصور و انتقادی و در عین حال جست‌وجویی برای یافتن هدف زندگی و دنبال کردن استعدادها و علایق شخصی.

این نشست با ارائه و تدریس محمدحسین امانت؛ مدرس دانشگاه و مروج کتاب، سی‌ام مهرماه ساعت 17 الی 20 به صورت مجازی برگزار خواهد شد. علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و یا ثبت‌نام به سامانۀ بنیاد نخبگان استان مراجعه کنند.

لازم به ذکر است، در این نشست، علاوه بر آشنایی با خودزندگی‌نامه‌نویسی، شرکت‌کنندگان، هم‌زمان با بررسی و نقد این کتاب، به طور کلی با شیوه‌های بررسی و نقد کتاب نیز آشنا خواهند شد.

 

تاریخ انتشار : 1400/07/21
کد : 112281
تعداد بازدید: 179