مدرس دانشگاه:
شناخت طبقۀ فرهنگی، زیربنای ازدواج موفق است

محمدرضا فرشاد؛ مدرس دانشگاه و مشاور خانواده، ازدواج موفق را در گرو شناخت طبقه و فرهنگ، آداب و رسوم، تعهد، اخلاق، منطق و عاطفه، انعطاف‌پذیری و سلامت در ابعاد مختلف دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در ادامۀ برگزاری برنامه‌های فرهنگی و تربیتی، وبینار آموزشی «مهارت‌های قبل از ازدواج » با هدف شناخت ملاک‌های ازدواج موفق، به همت بنیاد نخبگان هرمزگان برگزار شد.

در این برنامه، محمدرضا فرشاد؛ مدرس دانشگاه و مشاور خانواده به چرایی بررسی مهارت‌های پیش از ازدواج پرداخت، بر اهمیت خودشناسی تأکید کرد و آن را مهم‌ترین عامل در یک ازدواج موفق دانست و سپس ملاک‌های ازدواج موفق را تشریح و هر یک را بررسی کرد.

وی در ادامه ملاک‌های ازدواج موفق و بررسی آنها را به دو دسته حساسیت بالا و حساسیت پایین تقسیم بندی کرد و افزود: دین‌داری، اخلاق‌مداری، سطح فکر، اصالت خانوادگی، تفاهم فرهنگی، سلامت جسمی و روانشناختی و شغل از مهمترین فاکتورهای ازدواج با حساسیت بالا است و سن، زیبایی، جذابیت، میزان درآمد، مکان زندگی و تحصیلات از ملاک‌های ازدواج با حساسیت پایین هستند.

این مدرس دانشگاه، ازدواج موفق را در گرو شناخت طبقه و فرهنگ و آداب و رسوم، تعهد، اخلاق، منطق و عاطفه، انعطاف‌پذیری، اجتماعی بودن، خصوصیات معنوی، استقلال، مهارت‌های ارتباطی، حمایت‌گری منطقی، سلامت در ابعاد مختلف دانست و ادامه داد: زیبایی خیره‌کننده، موقعیت اجتماعی ویژه، شیفتگی، احساس تنهایی شدید، عجله، سن پایین، شناخت ناقص، بحران روحی، سرخوشی و هیجان و چشم و هم‌چشمی، از ویژگی‌های ازدواج پر خطر است.

فرآیند ازدواج (آشنایی، نامزدی و عقد)، پیشبینی‌کننده‌های یک ازدواج پرخطر و یک ازدواج موفق و بررسی چالش‌های پیش از ازدواج، از دیگر مباحث این نشست بود.


تاریخ انتشار : 1400/07/04
کد : 112194
تعداد بازدید: 149