صنعت مبل و منبت، فرصتی بکر برای راه‌اندازی کسب‌وکار نوآورانه

وبینار تخصصی خوشه مبل و منبت همدان و فرصت‌های کارآفرینانه آن به همت بنیاد نخبگان استان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ به منظور اشاعۀ فرهنگ کارآفرینی با محوریت مزیت‌های بوم‌اقلیم، وبینار تخصصی خوشه مبل و منبت همدان و فرصت‌های کارآفرینانه آن با بنیاد نخبگان استان و شرکت مدیران بهبود برگزار شد.

در ابتدای این برنامه، ضمن تعریف واژه خوشه گفته شد: خوشه‌ها، گروه‌هایی از شرکت‌ها و سازمان‌های قرار گرفته در یک منطقه جغرافیایی مشخص هستند که به وسیله وابستگی‌های درونی، یک ارتباط درون‌گروهی از محصولات و خدمات را تشکیل می‌دهند. در همدان نیز مبل و منبت، کشمش و انگور، چرم و سفال از خوشه‌های مهم هستند.

در ادامه فرصت‌های کسب‌وکار در استان همدان در حوزۀ مبل و منبت تشریح و افزوده شد: قبل از ورود به زنجیره‌های کسب‌وکار، فرد باید شناخت کافی را از بازار هدف و شرایط موجود در آن کسب کند؛ همچنین باید با روند تولیدی در این صنعت آشنایی کامل را داشته باشد.

در ادامۀ این کارگاه اضافه شد: عمده ترین ضعف خوشه مبل و منبت در دو بخش طراحی مبل و تأمین مواد اولیه داخل استان است. از مهمترین نیازهای فناورانه حوزه مبل نیز می‌توان به: فرآوری چوب، نوآوری در لوازم و تجهیزات کلاف‌سازی، تولید رنگ داخلی، لوازم و تجهیزات رنگ‌آمیزی و رویه‌کوبی، طراحی خلاقانه و به دور از تقلید مبل، اپلیکیشن‌های فروش و بازاریابی و همچنین آموزش مهارت و دانش مبل‌سازی اشاره داشت.

در پایان این کارگاه تأکید شد: برای نخستین بار مرکز تخصصی مبل و منبت توسط بخش‌‎خصوصی در استان همدان و زیر نظر سازمان فنی و حرفه‌ای راه‌اندازی شده است که هم در بحث آموزش در کل زنجیره مبل و منبت فعالیت دارد و هم آماده هر نوع مشارکت در ایده‌ها و طرح‌های نوآورانه و برطرف کننده نیازها و چالش‌های این حوزه است.

لازم به ذکر است استارت‌آپ‌های حوزه بازاریابی و فروش، استارت‌آپ‌های طراحی صنعتی و گرافیک، شرکت‌های فعال در زنجیره تأمین و عرضه مبل و منبت، دانشجویان و افراد دارای ایده نوآورانه در حوزه رنگ و رزین، حفظ چوب، تلفیق هنرو همچنین شرکت‌های صنایع خلاق مانند عکاسی صنعتی، دیجیتال مارکتینگ در این برنامه حضور داشتند.

تاریخ انتشار : 1400/04/29
کد : 111859
تعداد بازدید: 150