موزه و تپه باستانی هگمتانه میزبان مستعدان‌برتر

بازدید مجازی از موزه و کارگاه‌های کاوش باستان‌شناسی تپه باستانی هگمتانه شهر همدان به همت بنیاد نخبگان استان همدان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در ادامة برگزاری برنامه‌های بازدید از ظرفیت‌های گردشگری بوم‌محل با هدف جهت‌دهی ایده‌های نخبگان، برنامة «بازدید مجازی از موزه و کارگاه‌های کاوش باستان‌شناسی تپه باستانی هگمتانه شهر همدان» به منظور ارتقاء خودآگاهی ملی و حس دلبستگی به میهن، برگزار شد.
در این بازدید با اشاره به قدمت تپه باستانی هگمتانه، بر اهمیت کاوش باستان‌شناسی در این منطقه تأکید شد.

در ادامه بیان شد: موزة هگمتانه بالغ بر دویست شی دارد که قدیمی‌ترین اثر موجود در این موزه، ظرف سفالی بزرگی است که قدمت آن به پنج هزار سال قبل از میلاد باز‌می‌گردد.

در ادامه افزوده شد: مجموعه آثار سفالی (به شکل خمره های بزرگ که کاربری نگهداری آذوقه را در گذشته داشته‌اند)، سنگی، استخوانی، فلزی، تابوت‌های سنگی و سفالی مربوط به دورة تاریخی اشکانی، انواع سنگ قبرهای دوران اسلامی با خطوط کوفی، ثلث و نستعلیق، خمره‌ها و سنگ‌های زینتی مربوط به دوران تاریخی اسلامی، پایه ستون‌هایی از کاخ‌های تمدن هخامنشی، مُهرهای سنگی و شیشه‌ای، سر گاو سفالی از دورة هخامنشیان، از دیگر مجموعه‌هایی است که در این موزه نگهداری می‌شوند.

در ادامه بیان شد: موزة هگمتانه همانند سایر موزه‌ها، گویای تمدن و تاریخ و فرهنگ استان همدان است و همواره گردشگران داخلی و خارجی را به سمت خود جذب می‌کند .اشیای موزة تپه هگمتانه مشتمل بر دو بخش اختصاصی و استانی است و در این مجموعه آثار سنگی، سفالی، استخوانی و فلزی از دوره‌های پیش و پس از اسلام به نمایش در آمده و در راهرو و تالار سمت راست موزه، اشیای مکشوف از هگمتانه نگهداری می‌شوند.

لازم به ذکر است، شناسایی آثار و بقایا و لایه‌های معماری و همچنین چگونگی گسترش آثار معماری شهر کهن هگمتانه در جنوب گودال شترخواب، از دیگر اهداف این برنامه بود.

تاریخ انتشار : 1399/11/07
کد : 110917
تعداد بازدید: 137