حمایت از شرکت­‌های دانش­‌بنیان برای ورود به بازار بورس

رئیس سازمان اسناد و املاک کشور دستور العمل اجرایی ثبت شرکت‌های تجارتی را ابلاغ کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ پذیرش در بازار سرمایه یکی از روش‌­های تامین مالی شرکت‌­ها است و از لوازم این ورود، تبدیل این شرکت‌ها به سهامی عام با رعایت مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار است. عدم امکان تبدیل وضعیت بسیاری از متقاضیان ورود به بازارهای بورس و فرابورس به ویژه از مسئولیت محدود به سهامی، چالش بزرگی بر سر راه آنها بود که با ابلاغ این دستورالعمل محدودیت تبدیل شدن به سهامی عام برداشته و مسیر اقدام برای شرکت­ های متقاضی ورود به بازار سرمایه هموار شد.

پیش­ تر، این موضوع از طریق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در راستای توسعه کسب و کارها و حمایت از شرکت­ های دانش ­بنیان برای ورود به بازارهای بورس و فرابورس با مکاتباتی از سوی معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و همچنین معاونت حقوقی ریاست جمهوری پیگیری شد و بر اساس مصوبه هیئت وزیران، دستورالعملی توسط معاونت حقوقی ریاست جمهوری با همکاری سایر سازمان­ های مربوطه تدوین و در اردیبهشت ماه سال جاری ابلاغ شد.

اما از آنجایی که قوه قضاییه ابلاغ دستورالعمل های آن را از وظایف خود می دانست تعویقی در آن به وجود آمد. با مصوبه اخیر ریاست قوه قضاییه در تاریخ 30 مهر ماه سال جاری، دستورالعمل اجرایی مربوطه در 19 ماده و 6 تبصره در تاریخ 29 دی ماه سال جاری به تصویب رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور رسید و از اول بهمن ماه ابلاغ شد. بنابراین امکان تبدیل انواع شرکت های تجارتی از تاریخ تصویب فراهم شد.

تاریخ انتشار : 1399/11/06
کد : 110906
تعداد بازدید: 146