در نشست «150 هشتگ» مطرح شد:
دنیای مدرن و پسامدرن، دنیای رسانه‌ها است

در گذشته تصور می‌شد «هر کس که نفت را در اختیار دارد همه چیز را دارد» اما گذشت زمان مشخص کرد این جمله متناسب با روزگار امروز باید به این صورت تغییر کند که «هرکس رسانه را در اختیار دارد همه چیز را دارد».

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ به منظور ترویج فرهنگ کتابخوانی و در ادامة برنامه‌های تربیتی و فرهنگی، «نشست کتاخوانی با محوریت 150 هشتگ» به همت بنیاد نخبگان استان خراسان‌شمالی و با همکاری مرکز رشد و روستای خلاق شیروان برگزار شد.

در این نشست بیان شد: در گذشته تصور می‌شد «هر کس که نفت را در اختیار دارد همه چیز را دارد» اما گذشت زمان مشخص کرد این جمله متناسب با روزگار امروز باید به این صورت تغییر کند که «هرکس رسانه را در اختیار دارد همه چیز را دارد».

در ادامه افزوده شد: این سخن بسیار واضح است چراکه عرصة‌ حکمرانی رسانه‌ها، قلب‌ها و ذهن‌ها است و با در دست داشتن این دو عنصر، انسان‌های هر جامعه می‌توانند زیر اختیار تام دیگری رفته و کاری را انجام دهند که صاحبان رسانه می‌خواهند.

در این نشست با تأکید بر افزایش سوارد رسانه‌ای، تصریح شد: رسانه اگر درست مورد استفاده قرار بگیرد موجب «استعالی» و اگر نادرست مورد استفاده قرار گیرد موجب «استحمار» می‌شود. دنیای مدرن و پسامدرن امروز، دنیای رسانه‌ها است و رسانه‌ها به بخش عظیمی از سبک زندگی جوامع تبدیل شده‌اند تا جاییکه که نه می‌شود از آن فرار کرد و نه می‌توان آن را نادیده گرفت؛ بلکه باید آموخت که چگونه از آن بهره جست و مسحور و مرعوب رسانه و مالکانش نشد.

در پایان گفته شد: همانگونه که در دهة شصت در ایران، نهضت سواد آموزی آغاز به کار کرد و بسیاری را «باسواد» کرد؛ امروز و در دهة نود، جامعه نیازمند «نهضت سواد رسانه‌ای» است تا بسیاری از افراد را که به واسطة این «بی‌سوادی» در دام گمراهی رسانه‌ها افتاده‌اند، «باسواد» شده و نجات یابند.

تاریخ انتشار : 1399/11/01
کد : 110887
تعداد بازدید: 214