دوشنبه 10 آذر 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

گزارش مهاجرتی؛ آمریکا ورود نیروی کار را محدود می‌کند

نیروی انسانی کار آزموده و ماهر، بخش قابل توجهی از اقتصاد کشورهایی مانند آمریکا را شکل می‌دهد. بخش قابل توجهی از این نیروی کار از مهاجران هستند و سهمی قابل توجه در اقتصاد این کشور دارند. اما دولت آمریکا در برنامه جدید خود برای محدود کردن اعطای ویزا به نیروی کار ماهری خبر داد که از خارج از کشور می‌آیند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ نیروی انسانی کار آزموده و ماهر، بخش قابل توجهی از اقتصاد کشورهایی مانند آمریکا را شکل می‌دهد. بخش قابل توجهی از این نیروی کار از مهاجران هستند و سهمی قابل توجه در اقتصاد این کشور دارند. اما دولت آمریکا در برنامه جدید خود برای محدود کردن اعطای ویزا به نیروی کار ماهری خبر داد که از خارج از کشور می‌آیند.

 

واشنگتن اعلام کرد که این کار با هدف اولویت دادن به افرادی انجام می‌شود که در داخل این کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا، شغل خود را از دست داده‌اند.

 

وزارتخانه‌های کار و امنیت داخلی آمریکا اعلام کردند به‌زودی جزئیات قوانین جدید در این باره که چه کسی می‌تواند ویزا دریافت کند را منتشر خواهند کرد و به این ترتیب امکان استفاده از ویزای کار توسط شرکت‌ها محدود خواهد شد. تخمین‌های اولیه حاکی از آن است که با اجرایی شدن مقررات جدید، حدود یک سوم از درخواست‌های متقاضیان کار در آمریکا رد شود.

پیش از این در ماه ژوئیه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دستورالعملی را صادر کرده بود تا صدور ویزای H-1B به‌طور موقت تا پایان سال به حالت تعلیق درآید.

پاتریک پیزلا، معاون وزیر کار آمریکا نیز ضمن حمایت از مقررات جدید اعلام کرد که تا کنون از برنامه H-1B سوء استفاده‌های زیادی می‌شده؛ از جمله اینکه به شرکت‌ها اجازه داده شده بود تا به جای نیروی کار آمریکایی از نیروی کار ارزان خارجی استفاده کنند.

او گفت: «نیروی کار آمریکایی از پست‌های رده‌های میانی با درآمد خوب اخراج می‌شوند و نیروی کار غیر آمریکایی جایگزین آنها می‌شوند. این کار باعث شده تا سطح دستمزدها در ایالات متحده نیز پایین باقی بماند که اشتباه است.»

برنامه H-1B که در دوران ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش راه اندازی شد، به بسیاری از شرکت‌ها کمک کرد تا نیروی کار مورد نیاز خود برای پست‌های تخصصی را پیدا کنند.

این برنامه به‌ویژه در دورانی که رشد سریع صنایع، یافتن نیروی کار واجد شرایط را بسیار سخت کرده بود، به کمک شرکت‌های آمریکایی آمد. بسیاری از شرکت‌ها اصرار دارند که هنوز برای پر کردن پست‌های مهم خود، به این برنامه نیاز دارند.

ایالات متحده برای مشاغلی مانند برنامه‌نویسی رایانه، حسابداری، معماری و مدیریت پایگاه داده‌ها می‌تواند سالانه تا ۸۵ هزار ویزای H-1B صادر کند. این ویزاها معمولاً در ابتدا برای یک دوره سه ساله صادر می‌شوند و قابل تمدید نیز هستند. شهروندان هند و چین بخش قابل توجهی از حدود ۵۰۰ هزار دارنده این ویزا را در ایالات متحده تشکیل می‌دهند.

منبع: یورونیوز فارسی

تاریخ انتشار : 1399/08/07
کد : 100419
تعداد بازدید: 128

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601