سه شنبه 6 آبان 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

هوش مصنوعی میزان تنهایی افراد را تشخیص می‌دهد

محققان دانشگاه کالیفرنیا از ابداع یک سیستم هوش مصنوعی جدید خبر داده‌اند که با بررسی الگوهای سخن گفتن افراد می‌تواند میزان تنهایی افراد را تشخیص دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ به نقل از نیواطلس، این سیستم به خصوص برای بررسی میزان حس تنهایی افراد سالمند طراحی شده تا بتوان برای حل مشکلات بهداشتی و اجتماعی ناشی از انزوای آنها اقدامات اساسی انجام داد.

سیستم‌های هوش مصنوعی قبلاً با بررسی الگوهای سخن گفتن افراد موفق به شناسایی مشکلاتی همچون افسردگی، اختلال دوقطبی، برخی اختلالات روانی و غیره شده بودند. اما این اولین بار است که از آنها برای بررسی میزان تنهایی اشخاص استفاده می‌شود.

پژوهشگران می‌گویند پی بردن به سطح تنهایی افراد معمولاً از طریق پرسش از افراد یا با دیگر روش‌های پزشکی ممکن نیست و هوش مصنوعی می‌تواند در این زمینه کمک‌های شایانی به متخصصان بکند.

آزمایش این الگوریتم هوش مصنوعی بر روی ۸۰ فرد مسن به نتایج خوبی انجامیده و نتایج آن دقیق‌تر از مصاحبه‌های ۹۰ دقیقه‌ای با افراد کهنسال برای بررسی میزان حس تنهایی در آنها دانسته شده است. طراحی الگوریتم مذکور با همکاری شرکت آی بی ام صورت گرفته است. دقت این الگوریتم ۹۴ درصد برآورد شده است.

تاریخ انتشار : 1399/07/06
کد : 100266
تعداد بازدید: 116

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601