سه شنبه 6 آبان 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

الگوهای رایج فرزندپروری در جامعه امروز مورد نقد و بررسی قرار گرفت

دوره مهارت‌افزایی خانواده در تعامل با فرزندان، پیرامون نقد و بررسی الگوهای رایج فرزندپروری در جامعه امروز ما، برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ دوره مهارت‌افزایی خانواده در تعامل با فرزندان، پیرامون نقد و بررسی الگوهای رایج فرزندپروری در جامعه امروز ما، با هدف دستیابی به الگوی برتر به همت بنیاد نخبگان استان اصفهان برگزار شد.

در این کارگاه، علی قاسم‌زاده؛ استاد دانشگاه و پژوهشگر مسائل تربیتی گفت: دغدغه تربیت و پرورش فرزندان از ابتدای خلقت انسان وجود داشته است. 

وی افزود: در تربیت فرزندان علی‌رغم وجود وراثت مشترک ( محیط مشترک) و والدین و فضای آموزشی مشترک، باز هم فرزندان به یک نوع تربیت نمی‌شوند.

قاسم‌زاده با اشاره به مفهوم دغدغه، ادامه داد: دغدغه، معطوف به آینده و چیزیست که ذهن و عاطفه را تحت فشار قرار می‌دهد، هشدار می‌دهد و بیدار باش می‌دهد.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: دغدغه در ذات انسان وجود دارد و عدم آن یک مسئله غیر انکار است. کسی که دغدغه دارد را نباید سرزنش کرد اما باید  نوع مقابله با دغدغه‌ منطقی و درست باشد.

وی افزود: بعضی از افراد دغدغه‌ها را درون‌ریزی یعنی پنهان می‌کنند که این موضوع فرد سبب ایجاد مشکلات روحی و روانی در افراد می‌شود. بعضی دیگر از افراد دغدغه‌ها را مدام تکرار می‌کنند و این سبب آزار اطرافیان می‌شود. گروه سوم در مواجهه با دغدغه، افرادی هستند که دغدغه‌هایشان را به صورت هیجانی و عاطفی، احساسی و انفجاری برون‌ریزی می‌کنند؛ این فرد دغدغه تربیت فرزند را دارد و وقتی یک رفتار غیر قابل انتظار از فرزند می‌بیند، نه غرولند می‌کند و نه درون‌ریزی می‌کند بلکه در لحظه واکنش انفجاری نشان دهد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه اصفهان تصریح کرد: گروه چهارم دغدغه‌ها را فرافکنی می‌کنند؛ مسئولیت تربیت فرزند را به فرد دیگر یا مجموعه دیگر واگذار می‌کنند. پدر به مادر، مادر به پدر و یا هردو با همفکری دیگر با پیدا کردن مدرسه خوب مسئولیت را به مدرسه واگذار می‌کنند. گروه پنجم افرادی هستند که متوسل به منابع نامرئی می‌شوند.

قاسم‌زاده اضافه کرد: بعضی از افراد به علت دغدغه زیاد به آرام‌بخش‌ها متوسل می‌شوند. پناه به تلویزیون، گوشی موبایل و یا پناه به هر چیزی که فشار را از روی دوشش بردارد و به نوعی می‌خواهند از آن دغدغه‌ها فرار کنند.

وی در پایان تأکید کرد: دسته آخر کسانی هستند که دغدغه‌هایشان را از یک مسیر منطقی و معقول پیگیری می‌کنند؛ افرادی که نه دغدغه‌هایشان را درون‌ریزی می‌کنند، نه غرولند می‌کنند، نه متوسل به خرافات می‌شوند، نه فرافکنی می‌کنند و نه متوسل به جادو و جنبل می‌شوند؛ این افراد گروهی هستند که قابل ستایش‌‌اند.

تاریخ انتشار : 1399/07/01
کد : 100241
تعداد بازدید: 249

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601