سه شنبه 6 آبان 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

کرونا هزینه‌های تحصیل دانشجویان بین‌المللی را افزایش داد

کرونا، نه‌تنها بلای جان‌ها بلکه آفت کشنده بسیاری از حوزه‌ه از اقتصاد تا اموزش و پژوهش نیز شده است. بسیاری از مؤسسات آموزشی و همچنین دانشجویان بین‌المللی با چالش‌های جدی مواجه شده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، کرونا، نه‌تنها بلای جان‌ها بلکه آفت کشنده بسیاری از حوزه‌ه از اقتصاد تا اموزش و پژوهش نیز شده است. بسیاری از مؤسسات آموزشی و همچنین دانشجویان بین‌المللی با چالش‌های جدی مواجه شده‌اند.

با وجود عدم اطمینان در مورد بیماری همه گیر کرونا، هزینه‌های تحصیل در برخی از موسسات در سراسر کانادا برای برخی از دوره‌ها تقریباً 40٪ افزایش یافته است، زیرا مراکز آموزشی بین‌المللی به دنبال تأمین هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری بیشتر در خدمات پشتیبانی هستند.

در نتیجه، جنبش‌های دانشجویی برای توقف روند افزایشی یا کاهش شهریه دانشجویان بین‌المللی آغاز شده است. از جمله دادخواستی که نسبت به وضعیت دانشگاه وسترن در انتاریو اعتراض داشت.

بیش از 6 هزار نفر با اشاره به مسائل مربوط به رکود اقتصادی در کشورهایشان، نوسانات ارز و از دست دادن کار پاره وقت دانشجویان بین المللی در دانشگاه تورنتو ، به جنبش جلوگیری از افزایش شهریه برای همه دانشجویان بین المللی در دانشگاه‌هایشان پیوستند.

اگرچه برخی از موسسات هزینه های خود را در سال 2020 افزایش نداده اند، اما برخی دیگر از مؤسسات آموزشی تأکید می کنند که افزایش هزینه‌ها برای تأمین هزینه واقعی آموزش دانشجویان، توسعه، پشتیبانی‌ها و بورس تحصیلی امری ضروری است.

در انتاریو، دانشگاه گولفس تلاش می کند تا سازمان دانشجویی بین‌المللی را به جلوگیری از افزایش هزینه دانشجویان بین‌المللی، وادار کند. جیووانا پرسل، دانشجوی گولفس، هنگام راه اندازی یک دادخواست آنلاین در ماه مه، گفت: افزایش شهریه برای دانشجویان بین المللی در حال حاضر قابل قبول نیست، به ویژه در دوران همه گیری جهانی.

به گفته وی، افزایش شهریه در این مرحله منجر به این خواهد شد که بسیاری از دانشجویان مانند من مجبور به ترک تحصیل و اهداف خود شوند زیرا توانایی پرداخت هزینه‌های تحصیلی و زندگی را ندارند.

وی افزود: با توجه به اینکه اکثر دانشجویان بین المللی از کشورهای در حال توسعه یا توسعه نیافته هستند، بسیاری از آن‌ها در حال حاضر با چالش های مالی روبرو هستند زیرا اقتصاد این کشورها قوی و پایدار نیست. به ویژه اکنون که در جریان یک همه گیری جهانی قرار داریم.

دانشگاه تورنتو اعلام کرد که متعهد است تا به دانشجویان بین المللی که ممکن است با شرایط اضطراری مالی روبرو شوند کمک مالی کند و همچنین بورسیه های تحصیلی اعطا شده بر اساس استثنای علمی و نیاز مالی را فراهم می کند.

سخنگوی دانشگاه تأکید کرد که دانشجویان بین المللی برای دانشجویان پشتیبانی قابل توجهی مانند خوابگاه 14 روزه قرنطینه، وعده‌های غذایی، بررسی‌های مستمر بهداشتی و پشتیبانی  بدون هیچ هزینه اضافی برای دانشجویان فراهم می‌شود. دانشجویان همچنین برای رفع نگرانی در مورد مجوزهای دانشجویی ، مسافرت به کانادا و اینکه هنگام ورود آنها چه چیزی در انتظارشان است، به خدمات مشاوران مهاجرت دسترسی دارند.

علاوه بر این بسیاری از موسسات در سراسر کانادا به دلیل همه گیری ویروس کرونا بورسیه های اضطراری و بودجه ای را برای دانشجویان نیازمند ارائه کرده‌اند.

سخنگوی وزارت کالج ها و دانشگاه های انتاریو به The PIE News گفت که هر مؤسسه دولتی با بودجه عمومی مسئول سیاست های عملیاتی و روش های خود است ، از جمله تعیین هزینه برای دانشجویان بین المللی.

حجم نابرابر و ناگهانی افزایش هزینه‌ها

دانشجویان کالج Algonquin خواستار کاهش هزینه های بین المللی شده اند ، و با تأکید بر این‌که برنامه‌های آنلاین آموزشی هزینه کم‌تری دارد، تقاضا دارند میزان شهریه‌ها برای پاییز 2020 کاهش یابد.

در کبک ، دانشجویان تحصیلات تکمیلی در دانشگاه مک گیل شاهد افزایش شهریه 35درصدی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی هستند در حالی که شهریه دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی 7.7 درصد افزایش می یابد ، دانشجویان هشدار داده اند که این افزایش قابل توجه، ناگهانی، غیر قابل توجیه و نابرابر است.

سایر دوره های تحصیلات دانشگاه مک گیل با هزینه های سال گذشته حدود 2 هزار دلار افزایش یافته است. به عنوان مثال ، قیمت دوره کارشناسی تجارت از حدود 43،900 دلار در سال 2019 به تقریبا 45،700 دلار در سال 2020 رسیده است.

طبق گفته این دانشگاه افزایش ها تا حدی بر اساس مقایسه با سایر دانشگاه ها با اندازه، رسالت و مقیاس مشابه و تا حدی با افزایش سالانه برای ارائه برنامه های با کیفیت بالا انجام می‌شود.

مقامات دانشگاه بیان کرده‌اند دانشگاه متعهد است 30٪ از درآمد خالص حاصل از افزایش شهریه را برای کمک به دانشجویان اختصاص دهد.

علاوه بر این، مک گیل صندوق پشتیبانی اضطراری دانشجویی را برای دانشجویانی معرفی کرده است که نمی توانند هزینه های پیش بینی نشده را در نتیجه ابتلا به بیماری کووید-19 بپردازند و همچنین بودجه دفتر بورسیه و دفتر دانشجویی خود را افزایش داده است.

با این حال موسسات کانادایی در افزایش هزینه های خود تنها نیستند. در انگلستان آمارها نشان می دهد که هزینه های تحصیلات تکمیلی بین المللی به طور متوسط 1000 پوند افزایش می یابد ، در حالی که شهریه دوره کارشناسی با افزایش فزاینده ای روبرو می شود.

در استرالیا طبق تجزیه و تحلیل Studymove ، به طور متوسط 5.3٪ افزایش شهریه بین المللی در سال 2020 وجود داشته است.

تاریخ انتشار : 1399/07/01
کد : 100237
تعداد بازدید: 104

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601