پنج شنبه 3 مهر 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

در یزد تصریح شد:
ضرورت تقویت نقش نخبگان در اقتصاد مقاومتی

نشست اقتصاد مقاومتی استان یزد با تأکید بر نقش‌آفرینی نخبگان در تحقق اقتصاد علم‌محور برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ بکارگیری امکانات درون‌استانی و استفاده از ظرفیت‌های موجود در دستگاه‌های استانی برای حمایت از اندیشه و ایده‌های نخبگانی می‌تواند نقش مهمی در رفع دانش‌بنیان چالش‌های موجود، ماند نخبگانی و جلوگیری از مهاجرت به کلانشهرها و عملیاتی شدن تفکر نخبگانی داشته باشد.

بر همین اساس و به منظور زمینه‌سازی برای اثرگذاری بیشتر نخبگان و مستعدان‌ در مسیر توسعه‌ای استان، نشست اقتصاد مقاومتی استان یزد با تأکید بر نقش‌آفرینی نخبگان در تحقق اقتصاد علم‌محور برگزار شد.

در این نشست عنوان شد: ایران اسلامی با استعدادهای سرشار معنوی و مادی و ذخائر و منابع غنی و متنوع و زیرساخت‌های گسترده و مهم‌تر از همه، برخورداری از نیروی انسانی متعهد و کارآمد و دارای عزم راسخ برای پیشرفت، اگر از الگوی اقتصادی بومی و علمی برآمده از فرهنگ انقلابی و اسلامی که همان اقتصاد مقاومتی است، پیروی کند نه‌تنها بر همه‌ مشکلات اقتصادی فائق می‌آید و دشمن را که با تحمیل یک جنگ اقتصادی تمام عیار در برابر این ملت بزرگ صف‌آرایی کرده، به شکست و عقب‌نشینی وا می‌دارد، بلکه خواهد توانست در جهانی که مخاطرات و بی‌اطمینانی‌های ناشی از تحولات خارج از اختیار، مانند بحران‌های مالی، اقتصادی و سیاسی در آن رو به افزایش است، با حفظ دستاوردهای کشور در زمینه‌های مختلف و تداوم پیشرفت و تحقق آرمان‌ها و اصول قانون اساسی و سند چشم‌انداز بیست ساله، اقتصاد متکی به دانش و فناوری، عدالت بنیان، درون‌زا و برون‌گرا، پویا و پیشرو را محقق سازد و الگوئی الهام‌بخش از نظام اقتصادی اسلام را عینیت بخشد.

در ادامه یادآوری شد: از بهمن ماه سال ۹۲، با ابلاغ سیاست‌‍های کلی اقتصاد مقاومتی توسط مقام‌معظم‌رهبری، عملاً راهبرد اقتصادی جمهوری‌اسلامی‌ایران ترسیم شد. این ابلاغیه با ۲۴ بند و توجه دقیق به مولفه‌های موثر بر مقاوم‌سازی اقتصاد، به عنوان عالی‌ترین سند بالادستی و راهبردی اقتصاد ایران محسوب می‌شود. در ادبیات پیشرفت ایرانی اسلامی، نقش منابع انسانی ممتاز بوده و در میان سرمایه‌های انسانی قشر تحصیلکرده و جامعه نخبگان و فرهیختگان، نقش پررنگ‌تری دارند و تأثیرگذاری آنان بیشتر است؛. بنابراین بایستی تلاش کرد که اقتصاد مقاومتی در میان نخبگان به گفتمان عمومی و مطالبه جمعی تبدیل شود.

در این نشست همچنین تأکید شد: اگرچه تحقق اهداف این سند جز با مشارکت نخبگان امکان‌پذیر نیست اما برخی بندهای آن به لحاظ عملکردی و محتوایی نیازمند حضور قویتر و پررنگ‌تر منابع انسانی نخبه و شایسته برای اجرایی‌شدن آنها است. با تأمل در بندهای ۲۴ گانه، ملاحظه می‌شود که بندهای: ۱،۲،۳،۵،۱۹،۲۰،۲۱،۲۲ از این ابلاغیه، می‌توانند نقطه اشتراک همکاری بنیاد نخبگان استان یزد، پارک علم‌وفناوری استان، اندیشکده صفا و سمپاد در نقش‌آفرینی نخبگان قرار گیرند.

تاریخ انتشار : 1399/05/15
کد : 100001
تعداد بازدید: 513

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601