چهارشنبه 24 مرداد 1397

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

برنامه ریزی و هماهنگی بین دستگاهی و پیگیری اجرایی سازی اقدامات ذیل راهبرد کلان «3» از سند راهبردی کشور در امور نخبگان

راهبردکلان 3: زمینه سازی برای اثرگذاری افراد و گروه‌های نخبه در جامعه
راهبرد ملی 1: برنامه‌ریزی برای اثرگذاری اجتماع نخبگانی در جامعه با تأکید بر دیدگاه «نهادمحوری» و «غیرمتمرکز»
اقدام‌های ملّی
1- گسترش تعامل سطوح مختلف حاکمیتی با کانون‌های تفکر نخبگانی به منظور مشارکت آنها در امور مسئله‌شناسی دستگاه‌های اجرایی و حضور فعال نخبگان در فرآیند آینده‌نگاری، تصمیم‌سازی و برنامه‌ریزی در دستگاه‌ها(آیین نامه و دستورالعمل تحقق این بند توسط بنیاد ملی نخبگان ظرف مدت شش ماه تهیه و به تصویب کمیسیون دائمی هیئت امنای بنیاد ملی نخبگان خواهد رسید).
2- طراحی و ایجاد ساز و کارهای قانونی و انگیزشی برای استفادۀ بیشتر و وسیعتر از نخبگان در فرآیندهای علمی، آموزشی، فرهنگی و مدیریتیِ دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و سایر نهادهای کشور.
3- ارزیابی و گسترش فعالیت‌های کرسی‌های نظریه‌پردازی و نقد و مناظرۀ نخبگانی و برنامه‌ریزی برای تبدیل آنها به محل حضور و تعاملات فکری گسترده‌تر نخبگان و اندیشمندان.
4- ایجاد سازوکارهای تشویقی به منظور تسهیل فعالیت اجتماع نخبگانی در همه مناطق کشور به‌ویژه مناطق کم برخوردار.
5- ایجاد فرآیندهای متنوع برای استفادۀ بهینه از فرصت «خدمت نظام‌وظیفه» صاحبان استعدادهای برتر و نخبگان به منظور تمرکز بر حل مسایل اصلی دستگاه‌های مختلف با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح.

راهبرد ملّی2: تنظیم مقررات دولتی برای تسهیل فعالیت‌های نخبگانی درجامعه
اقدام‌های ملّی
1- اصلاح و تکمیل ضوابط و مقررات خریدهای دولتی و غیردولتی و ارائۀ سازوکارهای مالی و ضمانتی برای تسهیل خرید محصولات و خدمات داخلیِ حاصل از فعالیت‌های نخبگانی در چارچوب سیاست‌های اجرایی نقشۀ جامع علمی کشور.
2- حذف قید اجبار در داشتن شریک خارجی برای انجام پروژه‌های کلان ملی و پیش برندۀ کشور و استفادۀ حداکثری از توان اجتماعات نخبگانی در اجرای اینگونه پروژه‌ها، همراه با اطلاع‌رسانی عمومی، مناسب و به موقع.
3- زمینه سازی و حمایت از حضور رقابتی محصولات دانش‌بنیان و فرهنگی ناشی از فعالیت‌های نخبگانی در مجامع بین‌المللی علمی، فنّاوری و صنعتی و افزایش سهم کشور در بازارهای جهانی در چارچوب سیاست‌های اجرایی نقشه جامع علمی کشور.

راهبرد ملّی3: ساماندهی نظام گزینش اصلح کارگزاران کشور ازمیان اجتماعات نخبگانی

اقدام‌های ملّی
1- لحاظ کردن سوابق فعالیت‌های نخبگانی در شرایط احراز مدیریت‌های حاکمیتیِ مرتبط و اجرای آن بر اساس نظام ارتقای مرحله‌ای.
2- زمینه سازی برای شکل‌گیری و توسعه شرکت های«کارگزاری منابع انسانی متخصص» به منظور تأمین نیروی متخصص مورد نیاز نهادهای مختلف دولتی و خصوصی از میان نخبگان.

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601