سه شنبه 17 تیر 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

صفحه ی اصلی>تسهیلات و حمایت ها>معرفی برنامه‎ها و تسهیلات حمایتی>تسهیلات ویژه دانش‌آموختگان برتر دانشگاهی>«شیوه‌نامة بهره‌مندی دانش‌آموختگان برتر از تسهیلات خدمت نظام وظیفۀ تخصصی(طرح شهید صیاد شیرازی)»

 

باسمه تعالی

 

شیوه‌نامة بهره ­مندی دانش ­آموختگان برتر از تسهیلات خدمت نظام وظیفۀ تخصصی

(طرح شهید صیاد شیرازی)

 

مقدمه

به استناد تبصرة مادة 3 و تبصرة 2 مادة 4 «آیین­ نامۀ شناسایی و پشتیبانی از دانش­ آموختگان برتر دانشگاهی» مصوب هیئت امنای بنیاد ملی نخبگان در تاریخ  1394/3/13و به منظور اجرایی­ سازی بند «الف ـ3» از مادۀ 4 آیین­ نامة مذکور و بر اساس دستورعمل اجرایی نحوة ارائه تسهیلات و خدمات اداری به نخبگان، استعدادهای برتر و پژوهشگران (موضوع ابلاغیة شمارة 2/15/705/م/4/ن مورخ 1387/2/5ستاد کل نیروهای مسلح)، این شیوه ­نامه که به گرامی‌داشت یاد شهید سپهبد علی صیاد شیرازی، با عنوان «طرح شهید صیاد شیرازی» نام‌گذاری شده، با هدف استفادۀ بهینه از فرصت خدمت مقدس نظام وظیفۀ برگزیدگان دانشگاهی داخل و خارج از کشور، برای حل مسائل دستگاه‌های مختلف کشور از یک سو و تسهیل شرایط خدمت آنان از سوی دیگر، تدوین شده است.

مادة1. تعاریف

در این شیوه‌نامه، عنوان‌های اختصاری زیر، جایگزین عبارت‌های کامل آن‌ها می‌شود:

الف. «بنیاد» به‌جای «بنیاد ملی نخبگان»؛

ب. «نیروهای مسلح» به‌جای «ستاد کل نیروهای مسلح»؛

ج. «معاونت آینده‌سازان» به‌جای «معاونت آینده‌سازان بنیاد» و «معاون آینده‌سازان» به‌جای «معاون آینده‌سازان بنیاد»؛

د. «مرکز تعاملات بین­ الملل» به‌جای «مرکز تعاملات بین­ المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری»؛

هـ . «مرکز شرکت­ های دانش ­بنیان» به‌جای «مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری»؛

و. «کارگروه» به‌جای «کارگروه شناسایی مشمولان تسهیلات نظام وظیفه» که ترکیب آن، در بند 5-4 مادۀ 5 این شیوه‌نامه مشخص شده است؛

ز. «آیین­نامه» به‌جای «آیین­نامۀ شناسایی و پشتیبانی از دانش­آموختگان برتر دانشگاهی» مصوب هیئت‌امنای بنیاد در تاریخ 1394/3/13؛

ح. «مؤسسة علمی» به‌جای هر یک از مراکز آموزش عالی ، پژوهش و فناوری‌ داخل یا خارج از کشور که صحت مدارک صادرة آن، به تأیید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و یا شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده باشد؛

ط. «دانش ­آموخته» به‌جای هر یک از دانش­ آموختگان دوره‌های تحصیلی کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، دکتری حرفه‌ای و دکتری تخصصی و نیز دوره‌های تخصص و فوق تخصص رشته‌های علوم پزشکی مؤسسه‌های علمی؛

ی. «نهادهای توسعه فناوری‌ و نوآوری» به‌جای ستادهای توسعۀ فناوری­ های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ، شتاب­دهنده ­های کسب‌وکار دارای مجوز از مرکز شتاب­دهی نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صندوق ­های سرمایه­ گذاری جسورانه دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار ، صندوق­های پژوهش و فناوری غیردولتی ، شرکت­های سرمایه‌گذاری خطرپذیر به تأیید انجمن صنفی کارفرمایی صندوق­ها و نهادهای سرمایه‌گذاری خطرپذیر؛

ک. «شرکت فناور» به‌جای هر یک از شرکت‌های فعال در حوزة فناوری (از جمله، شرکت­ها و مؤسسه ­های دانش ­بنیانِ مشمول مزایای قانون «حمایت از شرکت­ ها و مؤسسات دانش­ بنیان و تجاری­ سازی نوآوری و اختراعات» مصوب مجلس شورای اسلامی در تاریخ 5/8/1389 و شرکت‌های مستقر در مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری ، شرکت‌های خلاق و شرکت‌های معرفی‌شده از سوی نهادهای توسعة فناوری و نوآوری) مورد تأیید مرکز شرکت­های دانش­بنیان که دارای اظهارنامۀ مالیاتی باشد و کالاها و خدمات خود را بر اساس اطلاعات اظهارنامۀ مالیاتی به فروش رسانده و ارائه کرده باشد.

مادة 2. نحوة انتخاب برگزیدگان

 

متقاضیان، برای بهره‌مندی از تسهیلات این شیوه‌نامه، در صورت احراز شرایط یکی از بندهای سه‌گانۀ زیر، برگزیده می‌شوند:

 

 

2-1. دانش‌آموختگان فناور

 

 

هر یک از متقاضیانی که یکی از اعضای مؤسس یک شرکت فناور (عضو اولین دورۀ هیئت مدیرۀ شرکت) یا حداقل سه ماه مدیرعامل آن بوده است و یا در حال حاضر به صورت تمام‌وقت در شرکت مورد نظر، مشغول به فعالیت است که برای دست­کم سه­ ماهِ اخیر، سابقۀ بیمۀ پرداختی در شرکت داشته و بر اساس آخرین مدرک تحصیلی، دارای شرایط زیر است:

2-1-1. دانش‌آموختۀ دورۀ کارشناسی که دست‌کم 60 امتیاز از مجموع امتیازهای مربوط به «اختراع‌های برگزیده‌شده در بنیاد ملی» ، «فعالیت در شرکت‌ها» و «جشنواره‌های مورد تأیید بنیاد» و در مجموع، دست‌کم 90 امتیاز از مجموع امتیازهای جدول پیوست کسب کرده و توسط کارگروه برگزیده شده باشد.

2-1-2. دانش‌آموختۀ دورۀ کارشناسی ارشد یا دکتری حرفه‌ای که دست‌کم60 امتیاز از مجموع امتیازهای مربوط به «اختراع‌های برگزیده‌شده در بنیاد» ، «فعالیت در شرکت‌ها» و «جشنواره‌های مورد تأیید بنیاد» و در مجموع، دست‌کم 100 امتیاز از مجموع امتیازهای جدول پیوست کسب کرده و توسط کارگروه برگزیده شده باشد.

2-1-3. دانشجوی دورۀ دکتری تخصصی که از پیشنهاد رسالۀ دکتریِ خود با موفقیت دفاع کرده و دست‌کم 60 امتیاز از مجموع امتیازهای مربوط به «اختراع‌های برگزیده‌شده در بنیاد» ، «فعالیت در شرکت‌ها» و «جشنواره‌های مورد تأیید بنیاد» و در مجموع، دست‌کم 110 امتیاز از مجموع امتیازهای جدول پیوست کسب کرده و توسط کارگروه برگزیده شده باشد.

2-1-4. دانش‌آموختۀ دورۀ دکتری تخصصی که دست‌کم 60 امتیاز از مجموع امتیازهای مربوط به «اختراع‌های برگزیده‌شده در بنیاد» ، «فعالیت در شرکت‌ها» و «جشنواره‌های مورد تأیید بنیاد» و در مجموع، دست‌کم 120 امتیاز از مجموع امتیازهای جدول پیوست کسب کرده و توسط کارگروه برگزیده شده باشد.

2-2. دانش‌آموختگان داخل کشور

 

هر یک از متقاضیانی که مجموع امتیازهای مربوط به «فعالیت‌های آموزشی» وی منفی نیست و بر اساس آخرین مدرک تحصیلی، دارای شرایط زیر است:


 

2-2-1. دانش‌آموختۀ دورۀ کارشناسی ارشد یا دکتری حرفه‌ای که دارای یکی از شرایط زیر باشد:

الف. دست‌کم110 امتیاز از مجموع امتیازهای جدول پیوست کسب کرده است.

ب. دست‌کم80 امتیاز از مجموع امتیازهای جدول پیوست کسب کرده و توسط کارگروه برگزیده شده است.

 

2-2-2. دانشجوی دورۀ دکتری تخصصی که از پیشنهاد رسالۀ دکتریِ خود با موفقیت دفاع کرده و دارای یکی از شرایط زیر باشد:

الف. دست‌کم130 امتیاز از مجموع امتیازهای جدول پیوست کسب کرده است.

ب. دست‌کم90 امتیاز از مجموع امتیازهای جدول پیوست کسب کرده و توسط کارگروه برگزیده شده است.

 

2-2-3. دانش‌آموختۀ دورۀ دکتری تخصصی که دارای یکی از شرایط زیر باشد:

الف. دست‌کم 150 امتیاز از مجموع امتیازهای جدول پیوست کسب کرده است.

ب. دست‌کم 110 امتیاز از مجموع امتیازهای جدول پیوست کسب کرده و توسط کارگروه برگزیده شده است.

2-3. دانش‌آموختگان خارج از کشور

 

هر یک از متقاضیانی که آخرین دورۀ تحصیلی خود را در یکی از مؤسسه‌های علمی خارج از کشور سپری کرده و بر اساس آخرین مدرک تحصیلی، دارای شرایط زیر است:

2-3-1. دانش‌آموختۀ دورۀ کارشناسی ارشد یا دکتری حرفه‌ای که دست‌کم 60 امتیاز از مجموع امتیازهای جدول پیوست کسب کرده و توسط کارگروه برگزیده شده باشد.

2-3-2. دانش‌آموختۀ دورۀ دکتری تخصصی که دست‌کم 80 امتیاز از مجموع امتیازهای جدول پیوست کسب کرده و توسط کارگروه برگزیده شده باشد.تبصرۀ 1.
دوره‌های تخصص و فوق تخصص رشته‌های علوم پزشکی، معادل دورة «دکتری تخصصی» محسوب می‌شوند.

تبصرۀ 2.
دانشجویان و دانش‌آموختگان هر دورۀ تحصیلی، برای بهره‌مندی از این تسهیلات، نمی‌توانند از شرایط دوره‌های تحصیلی قبلی استفاده کنند.

تبصرۀ 3.
متقاضیان موضوع بندهای 2-1 و 2-2 این ماده، برای بهره‌مندی از تسهیلات این شیوه­نامه، حداکثر یک سال پس از دانش‌آموختگی فرصت دارند برای بهره‌مندی از این تسهیلات، پروندۀ خود را کامل و درخواست خود را به بنیاد ارائه نمایند.

تبصرة 4.
هر شرکت فناور می­تواند بدواً یک نفر و به‌ازای هر سه میلیارد ریال فروش سالیانه (براساس اظهارنامۀ مالیاتی) یا به ازای هر پنج نفر کارشناس شاغلِ تمام‌وقت در شرکت (بر اساس فهرست بیمه)، یک تن دیگر را با شرایط مذکور در بند 2-1 این ماده معرفی کند. این سهمیه برای مدت یک سال (و بر اساس سال مالی شرکت) تعیین می­ شود و صرفاً در همان سال قابل استفاده است.

تبصرة 5.
برای تعیین سهمیۀ صندوق‌­های سرمایه‌‌گذاری جسورانه و شتاب‌دهنده‌­های کسب‌وکار بر اساس تبصرۀ 4 این ماده، به جای محاسبۀ فروش مندرج در اظهارنامۀ مالیاتی، از میزان سرمایه‌گذاری آن‌ها در شرکت‌های فناور استفاده می‌‌شود.

تبصرة 6.
شتاب‌دهنده­‌های کسب‌وکار مجازند به میزان سهمیۀ مذکور در تبصرۀ 4 این ماده، افرادی را که در شتاب‌دهنده سابقۀ بیمه ندارند اما در حال حاضر در آن مستقر هستند، برای بهره‌­مندی از این تسهیلات معرفی نمایند.

تبصرة 7. شرکت‌های فناوری که قبلاً معیارهای آیین‌نامۀ ارزیابی شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان را احراز کرده بودند ولی در حال حاضر فاقد آن هستند، حداکثر به مدت شش ماه از آخرین تاریخ برخورداری از شرایط، می‌توانند متقاضیان بند 2-1 این ماده را برای بهره‌­مندی از این تسهیلات معرفی نمایند.

تبصرة 8.
در صورتی که بیمۀ افراد فعال در صندوق­‌های سرمایه‌‌گذاری جسورانه، از طریق صندوق یا مدیر صندوق پرداخت شده باشد، مبنای محاسبه، بیمۀ پرداختی از طریق صندوق یا مدیر صندوق (حسب مورد) است.

تبصرة 9.
چنانچه فرد در حین گذراندن دورة خدمت نظام‌وظیفه باشد، سابقة بیمة پرداختی تا قبل از تاریخ شروع ‌خدمت وی، درنظرگرفته می‌شود.

تبصرة 10.
مدارک دوره‌های تحصیلی طی‌شده در خارج از کشور، باید توسط وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی (حسب مورد) ارزش‌یابی و تأیید شده باشد.

مادة 3. نحوة محاسبة امتیازها

امتیاز متقاضیان هر یک از بندهای 2-1 ، 2-2 و 2-3 مادة 2 این شیوه‌نامه، بر اساس ستون‌های متناظر در جدول پیوست و بر اساس بندهای زیر، محاسبه می‌شود.

3-1. امتیاز حاصل از میانگین کل هر یک از دوره‌های تحصیلی، پس از اعمال ضرایب همسان‌سازی رشته-مؤسسه‌های علمی کشور که از سوی معاونت آینده‌سازان تعیین می‌شود، محاسبه می‌گردد.  


تبصره.
برای دوره‌های تحصیلی که به‌صورت پژوهش‌محور طی شده‌اند، امتیاز حاصل از میانگین کل دانش‌آموختگی در نظر گرفته نمی‌شود.

3-2. حداقل مجموع امتیازهای مربوط به فعالیت‌های آموزشی، «صفر» لحاظ می‌شود.

3-3. ضریب مربوط به تعداد و ترتیب نویسندگان در محاسبة امتیاز هر مقاله و کتاب، بر اساس آیین‌نامة ارتقای مرتبة علمی اعضای هیئت علمی (مصوب وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری) محاسبه می‌شود. همچنین در محاسبة امتیاز طرح‌های پژوهشی، علاوه بر لحاظ ضریب مربوط به تعداد و ترتیب همکاران، مدت زمان اجرای طرح و مبلغ طرح  نیز در نظر گرفته می‌شود.

3-4. در هر همایش، حداکثر به دو مقاله امتیاز داده می‌شود.

3-5. در محاسبۀ مجموع امتیاز مقالات دانشجویان و دانش‌آموختگان دورۀ دکتری تخصصی، امتیاز حداکثر ده مقاله و سایر متقاضیان، حداکثر پنج مقاله که بیش‌ترین امتیازات را برای متقاضی دارند، در نظر گرفته می‌شود.

3-6. صرفاً برای طرح‌های پژوهشی که به‌طور کامل یا مرحله­ای از آن، خاتمه‌یافته باشد، امتیاز در نظر گرفته می‌شود؛ ضمناً امتیاز طرح‌هایی که در دوران دانشجویی اجرا شده‌اند، در صورت موافقت یا رضایت استاد راهنمای متقاضی در زمان اجرای طرح، لحاظ می‌شود.

3-7. امتیاز کتاب‌ها برای کتاب‌های علمی مرتبط با تخصص متقاضی لحاظ می‌شود و برای کتاب‌هایی با موضوعات مجموعة پرسش‌ها و آزمون‌ها ، حل‌المسائل و نظایر آن‌ها، امتیازی در نظر گرفته نمی‌شود.

3-8. تعیین فهرست انتشارات مورد تأیید بنیاد با معاونت آینده‌سازان است.

3-9. امتیاز هر فعالیت پژوهشی، به‌ازای هر سال فاصلة زمانی بین «تاریخ درخواست» و «بیشینة تاریخ دانش‌آموختگی و تاریخ انجام فعالیت»، در ضریب دوسوم ضرب می‌شود.

3-10. سقف مجموع امتیازهای مربوط به عضویت در هیئت مؤسس ، عضویت در هیئت مدیره ، مدیریت عامل و سایر سِمَت‌های مدیریتی در شرکت‌ها، برای دانش‌آموختگان فناور، 75 لحاظ می‌شود.

3-11. سقف امتیاز دریافتی از جشنواره‌ها و مسابقه‌های مورد تأیید بنیاد که عنوان آن‌ها در جدول پیوست ذکر نشده است، بر اساس مقررات مصوب بنیاد، تعیین و در امتیازهای متقاضیان لحاظ می‌شود.

3-12. ردیف منظور‌شده در جدول پیوست برای «سایر فعالیت‌های آموزشی ، پژوهشی ، فناورانه و فرهنگی»، برای مواردی همچون کسب جوایز معتبر بین‌المللی ، همکاری با نهادهای ملی و استانی در راستای رشد و پیشرفت کشور و موارد نظیر آن‌ها، در نظرگرفته شده که به دلیل عمومیت نداشتن، در جدول لحاظ نشده است. امتیاز این ردیف برای متقاضی، با تشخیص معاونت آینده‌سازان تعیین می‌شود.

مادة 4. تسهیلات

متقاضیان برگزیده، دورة خدمت نظام‌وظیفة خود را در قالب «دورة آموزش نظامی» و اجرای «طرحی پژوهشی، فناورانه ، فرهنگی یا مشابه ‌آن»، طی وکارت پایان خدمت دریافت می‌کنند.

تبصرۀ 1. تعیین موضوع ، مکان ، زمان شروع و مدت اجرای طرح­های مذکور در بند فوق، بر اساس مقررات و رویه‌های اجرایی نیروهای مسلح است که مدت آن، حداقل به میزان نیمی از دورة رسمی نظام‌وظیفة سایر مشمولان هم‌تراز (پس از کسر خدمت‌های قانونی دیگر با موافقت نیروهای مسلح) است.

تبصرۀ 2. پرداخت حقوق دورة نظام‌وظیفة مشمولان این تسهیلات، بر اساس مقررات نیروهای مسلح صورت می‌پذیرد که میزان آن، حداقل به‌میزان سایر مشمولان هم‌تراز است.

تبصرۀ 3. در زمان دورة خدمت نظام‌وظیفة تخصصی، فرد باید در ایران حضور داشته باشد و هرگونه خروج وی از کشور، صرفاً با مجوز نیروهای مسلح امکان پذیر است.

تبصرۀ 4. مشمولان، هم‌زمان با انجام خدمت نظام‌وظیفه‌، مجاز نیستند (مگر در دورة گذراندن رسالة دکتری) به تحصیل اشتغال داشته باشند و در صورت تحصیل فرد مشمول در حین خدمت نظام‌وظیفه، اعطای این تسهیلات به وی، لغو خواهد شد. بهره‌مندی از این تسهیلات در پایان دورة تحصیلی جدید، منوط به احراز مجدد شرایط بهره‌مندی از این تسهیلات (با توجه به‌ دورۀ تحصیلی جدید متقاضی و مقررات زمان درخواست) خواهد بود.

مادة 5. فرایند اجرا

5-1. هر یک از متقاضیان، در بازه‌های زمانی تعیین‌شده از سوی معاونت آینده‌سازان، پروندة خود را در سامانة اطلاعاتی بنیاد، تکمیل و درخواست خود را برای بهره‌مندی از این تسهیلات، در سامانه ثبت می‌نماید.

5-2. معاونت آینده‌سازان، با همکاری مرکز تعاملات بین­الملل و مرکز شرکت­های دانش­بنیان (حسب مورد) و بنیادهای نخبگان استانی، پرونده‌های متقاضیان را بررسی و راستی‌آزمایی می‌کند.

5-3. معاونت آینده‌سازان، نتیجة نهایی برگزیدگان بخش‌های 2-2-1-الف ، 2-2-2-الف و 2-2-3-الف از بند 2-2 را تعیین می‌کند.

5-4. کارگروه، متشکل از معاون آینده­سازان یا یکی از مدیران حوزة معاونت آینده ­سازان (به انتخاب معاون آینده‌سازان) به‌عنوان رئیس کارگروه ، نمایندۀ اداره‌کل حراست بنیاد ، دست‌کم سه تن از صاحب‌نظران حوزة فعالیت‌های نخبگانی (به پیشنهاد معاون آینده‌سازان و موافقت رئیس بنیاد) ، نمایندۀ مرکز شرکت­های دانش ­بنیان (در جلسات مربوط به بررسی پرونده‌های متقاضیان مشمول بند 2-1 مادۀ 2 این شیوه‌نامه) و نمایندۀ مرکز تعاملات بین­ الملل (در جلسات مربوط به بررسی پرونده‌های متقاضیان مشمول بند 2-3 مادۀ 2 این شیوه‌نامه)، پس از ارزیابی و محاسبة امتیاز متقاضیان، برگزیدگان از بندهای 2-1 و 2-3 و بخش‌های 2-2-1-ب ، 2-2-2-ب و 2-2-3-ب از بند 2-2 را تعیین می‌کند.

5-5. پس از تکمیل اطلاعات مورد نیاز نیروهای مسلح از سوی برگزیدگان، معاونت آینده‌سازان آنان را به نیروهای مسلح، معرفی و به آنان اطلاع‌رسانی می‌کند که مابقی مراحل را از طریق مرجع معرفی‌شده از سوی نیروهای مسلح پی‌گیری نمایند.

تبصرۀ 1. چنانچه متقاضی در کارگروه برگزیده نشود، در صورت ارتقای فعالیت‌های آموزشی ، پژوهشی ، فناورانه و فرهنگی خود، می‌تواند پس از گذشت دست‌‎کم سه ماه از اعلام نتیجۀ کارگروه، درخواست مجدد خود را برای بهره‌مندی از این تسهیلات، در سامانه ثبت نماید.

 

تبصرة 2. مسئولیت دریافت درخواست‌های متقاضیان بند 2-1 مادة 2 این شیوه‌نامه (دانش‌آموختگان فناور) و بررسی فعالیت‌های آنان در شرکت‌های فناور، بر عهدة مرکز شرکت­های دانش­بنیان و بررسی سایر موارد پروندة آنان ، تشکیل جلسه‌های مربوط کارگروه و‌ تنظیم صورت‌جلسه‌های آن‌ها، بر عهدة معاونت آینده‌سازان است.

 

تبصرة 3. مسئولیت دریافت درخواست‌های متقاضیان بند 2-3 مادة 2 این شیوه‌نامه (دانش‌آموختگان خارج از کشور) و بررسی فعالیت‌های آنان، بر عهدة مرکز تعاملات بین­الملل و تشکیل جلسه‌های مربوط کارگروه و‌ تنظیم صورت‌جلسه‌های آن‌ها، بر عهدة معاونت آینده‌سازان است.

 

تبصرة 4. هر یک از مشمولان بند 2-3 مادة 2 این شیوه‌نامه (دانش‌آموختگان خارج از کشور)، به‌منظور بهر‌ه‌مندی از این تسهیلات، حداکثر شش ماه پس از برگزیدگی فرصت دارند به کشور بازگردند و پس از اعلام مرکز تعاملات بین­الملل مبنی بر بازگشت برگزیده به کشور، به نیروهای مسلح معرفی می‌شوند.

 

تبصرة 5. چنانچه در هر مرحله از بررسی‌ها مشخص شود متقاضی اطلاعاتی خلاف واقع را به بنیاد ارائه کرده است، علاوه بر محرومیت از این تسهیلات، از سایر تسهیلات و حمایت‌های بنیاد، محروم و عدم صداقت وی به مراجع ذی‌ربط، اعلام می‌شود و حق پی‌گیری موضوع به صورت حقوقی نیز برای بنیاد محفوظ خواهد بود. تشخیص مصادیق مربوط به این بند، بر عهدة معاونت آینده‌سازان است.

مادة 6: تفسیر مفاد ، موارد خاص و نظارت
پ

6-1. شرح موارد مسکوت و تفسیر مفاد این شیوه‌نامه، بر عهدة معاونت آینده‌سازان و تشخیص و تصمیم‌گیری در مواردی که به تشخیص معاونت آینده‌سازان، موارد خاص شناخته می‌شوند، بر عهدة شورای معاونان بنیاد ملی است.

6-2. معاونت آینده‌سازان موظف است هر سال، گزارشی از اجرای این شیوه‌نامه را به رئیس بنیاد ارائه نماید.

مادة 7. تصویب و اجرا

این شیوه ­نامه مشتمل بر یک مقدمه ، هفت ماده ، بیست تبصره و یک جدول پیوست، در تاریخ 1399/3/3به تصویب رئیس بنیاد ملی نخبگان رسید و از تاریخ 1399/8/1 جایگزین «شیوه‌نامة بهره‌مندی دانش‌آموختگان برتر ایرانی غیرمقیم از تسهیلات خدمت نظام وظیفة تخصصی» مصوب رئیس بنیاد و ابلاغی به شمارة 26728/5/د مورخ 1395/7/7، «شیوه‌نامة بهره‌مندی دانش‌آموختگان برتر فناور از تسهیلات خدمت نظام وظیفة تخصصی» مصوب رئیس بنیاد در تاریخ 1396/11/7و «شیوه‌نامة بهره‌مندی دانش‌آموختگان برتر دانشگاهی از تسهیلات خدمت نظام وظیفة تخصصی» مصوب رئیس بنیاد در تاریخ 1396/11/10و اصلاحات و الحاقات بعدی آن‌ها می‌شود.

 

 


 


جدول امتیاز حاصل از فعالیت‌های آموزشی ، پژوهشی ، فناورانه و فرهنگی برای بهره‌مندی از تسهیلات نظام وظیفه

عنوان فعالیت

حداکثر امتیاز

دانش‌آموختگان فناور

دانش‌آموختگان داخل کشور

دانش‌آموختگان خارج از کشور

کارشناسی

کارشناسی ارشد

دکتری تخصصی

کارشناسی ارشد

دکتری تخصصی

کارشناسی ارشد

دکتری تخصصی

فعالیت‌های آموزشی

المپیادهای علمی

دانش‌آموزی

 

(صرفاً یک المپیاد که بیشترین امتیاز را برای فرد دارد، در نظر گرفته می‌شود.)

جهانی

طلا

250

150

120

150

120

150

120

نقره

225

130

100

130

100

130

100

برنز

200

110

80

110

80

110

80

ملی

طلا

175

90

60

90

60

90

60

نقره

125

70

40

70

40

70

40

برنز

75

60

30

60

30

60

30

دانشجویی

با معرفی وزارت علوم ،‌تحقیقات و فناوری

اول

300

100

100

100

100

100

100

دوم

200

75

75

75

75

75

75

سوم

100

50

50

50

50

50

50

با معرفی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی

رتبه‌های انفرادی

طلا

300

100

100

100

100

100

100

نقره

200

75

75

75

75

75

75

برنز

100

50

50

50

50

50

50

رتبه‌های گروهی (هر نفر)

طلا

200

75

75

75

75

75

75

نقره

150

50

50

50

50

50

50

برنز

75

25

25

25

25

25

25

آزمون سراسری ورود به دانشگاه از دورۀ تحصیلی متوسطه
(صرفاً یک آزمون که بیشترین امتیاز را برای فرد دارد، در نظر گرفته می‌شود.)

6/ (رتبه 1001)
(تا صفر)

10 / (رتبه 1001)
(تا صفر)

20 / (رتبه 1001)
(تا صفر)

10 / (رتبه 1001)
(تا صفر)

20 / (رتبه 1001)
(تا صفر)

10 / (رتبه 1001)
(تا صفر)

20 / (رتبه 1001)
(تا صفر)

آزمون‌های جامع علوم پایة پزشکی ، دندان‌پزشکی و داروسازی و آزمون پیش‌کارورزی پزشکی

-

رتبه × 20 220

(تا صفر)

رتبه × 10 - 110
(تا صفر)

رتبه × 20 220

(تا صفر)

رتبه × 10 - 110
(تا صفر)

رتبه × 20 220

(تا صفر)

رتبه × 10 - 110
(تا صفر)

میانگین کل دورۀ کارشناسی

(17 - میانگین کل) × 200

(17 - میانگین کل) × 100

(17 - میانگین کل) × 50

(17 - میانگین کل) × 100

(17 - میانگین کل) × 50

(17 - میانگین کل) × 100

(17 - میانگین کل) × 50

میانگین کل دورۀ کارشناسی ارشد

-

(5/17 - میانگین کل) × 100

(5/17 - میانگین کل) × 40

(5/17 - میانگین کل) × 100

(5/17 - میانگین کل) × 40

(5/17 - میانگین کل) × 100

(5/17 - میانگین کل) × 40

میانگین کل دورة دکتری حرفه‌ای

-

(17 - میانگین کل) × 160

(17 - میانگین کل) × 80

(17 - میانگین کل) × 160

(17 - میانگین کل) × 80

(17 - میانگین کل) × 160

(17 - میانگین کل) × 80

میانگین کل دورة دکتری تخصصی

-

-

(18 - میانگین کل) × 50

-

(18 - میانگین کل) × 50

-

(18 - میانگین کل) × 50

اختراع‌های برگزیده‌شده در بنیاد

اختراع تجاری‌شده

-

200 × سهم مشارکت

اختراع ثبت‌شده در مراجع معتبر خارجی

-

150 × سهم مشارکت

اختراع سطح 1

100 × سهم مشارکت

اختراع سطح 2

60 × سهم مشارکت

اختراع سطح 3

30 × سهم مشارکت

فعالیت‌های خارج از کشور

تحصیل در یکی از چهارصد دانشگاه برتر جهان

در دورۀ کارشناسی یا دکتری حرفه‌ای

50

در دورۀ کارشناسی ارشد

50

در دورۀ دکتری تخصصی

100

دریافت بورس تحصیلی از دانشگاه خارجی

100 (با توجه به نوع بورس)

دریافت پژوهانه از دانشگاه خارجی

به ازای هر 10 هزار دلار امریکا 10 امتیاز

گذراندن دورۀ پسادکتری در دانشگاه خارجی

100

فعالیت‌های پژوهشی

مقاله‌های منتشرشده/ پذیرفته‌شده برای انتشار در نشریه‌های با نمایة معتبر بین‌المللی

در نشریه‌های بسیار معتبر

(از قبیل Nature و Science)

هر مقاله: 100 × ضریب جایگاه نویسنده

در نشریة دارای رتبة Q1

هر مقاله: 50 × ضریب جایگاه نویسنده

در نشریة دارای رتبة Q2

هر مقاله: 40 × ضریب جایگاه نویسنده

در نشریة دارای رتبة Q3

هر مقاله: 25 × ضریب جایگاه نویسنده

در نشریة دارای رتبة Q4

هر مقاله: 5 × ضریب جایگاه نویسنده

مقاله‌های منتشرشده/ پذیرفته‌شده برای انتشار در نشریه‌های علمی - پژوهشی

هر مقاله: 30 × ضریب جایگاه نویسنده

مقاله‌های منتشرشده/ پذیرفته‌شده برای انتشار در نشریه‌های علمی - ترویجی

هر مقاله: 5 × ضریب جایگاه نویسنده

مقاله‌های ارائه‌شده به صورت سخنرانی در همایش‌های معتبر علمی (داخلی و بین‌المللی)

هر مقاله: 10 × ضریب جایگاه نویسنده

مقاله‌های ارائه‌شده به صورت پوستر در همایش‌های معتبر علمی (داخلی و بین‌المللی)

هر مقاله: 5 × ضریب جایگاه نویسنده

همکاری در اجرای طرح‌های پژوهشی مصوب مؤسسه‌های علمی (داخل کشور)

هر طرح: (50 × ضریب جایگاه همکار و مبلغ و مدت زمان اجرای طرح) و مجموعاً 150

فعالیت پژوهشی در مؤسسه‌ها و شرکت‌های خارجی معتبر

به ازای هر سال، 10 برای دانش‌آموختگان دورۀ کارشناسی ارشد (حداکثر 4 سال) و 25 برای دانشجویان و دانش‌آموختگان دورۀ دکتری تخصصی (حداکثر 5 سال)

کتاب‌ها

نگارش کتاب کامل علمی

انتشارت علمی مورد تأیید بنیاد

100 × ضریب جایگاه نویسنده

سایر انتشارات

اثر برگزیده کتاب سال جمهوری اسلامی / حوزه

100 × ضریب جایگاه نویسنده

سایر کتاب‌های علمی

10 × ضریب جایگاه نویسنده

نگارش فصل کتاب‌ معتبر علمی

20 × ضریب جایگاه نویسنده

ترجمة کتاب کامل علمی

انتشارت علمی مورد تأیید بنیاد

25 × ضریب جایگاه نویسنده

سایر انتشارات

5 × ضریب جایگاه نویسنده

دانشجویان نمونة کشوری

کارشناسی و دکتری حرفه‌ای: 30 ، کارشناسی ارشد: 40 ، ‌دکتری تخصصی: 50 و مجموعاً: 70

 

ادامة جدول امتیاز حاصل از فعالیت‌های آموزشی ، پژوهشی ، فناورانه و فرهنگی برای بهره‌مندی از تسهیلات نظام وظیفه

عنوان فعالیت

حداکثر امتیاز

دانش‌آموختگان فناور

دانش‌آموختگان داخل کشور

دانش‌آموختگان خارج از کشور

کارشناسی

کارشناسی ارشد

دکتری تخصصی

کارشناسی ارشد

دکتری تخصصی

کارشناسی ارشد

دکتری تخصصی

فعالیت در شرکت‌ها

میزان فروش شرکت

هر سه میلیارد ریال فروش 5 (شرکت‌های فناور) و مجموعاً 30

-

-

-

مدت زمان فعالیت به عنوان همکار تمام‌وقت

هر سه ماه 10 (شرکت‌های فناور) و مجموعاً برای کارشناسی 60 ، برای کارشناسی ارشد 75 و برای دکتری تخصصی 90

-

20

50

عضویت در هیئت مؤسس (اولین دورۀ هیئت مدیره)

20 (شرکت‌های فناور)

-

-

-

عضویت در هیئت مدیره به مدت حداقل سه ماه

هر ماه 4 (شرکت‌های فناور) و مجموعاً 50

-

60

مدیریت عامل به مدت حداقل سه ماه

هر ماه 6 (شرکت‌های فناور) و مجموعاً 75

-

75

سایر سِمَت‌های مدیریتی به مدت حداقل سه ماه

هر ماه 4 (شرکت‌های فناور)، به تشخیص کارگروه و مجموعاً 50

-

-

همکاری در طرح‌های فناورانه/ نوآورانۀ خارجی

50

-

50

جشنواره‌های مورد تأیید بنیاد

خوارزمی

جوان

دانش‌‌آموزی

رتبه اول

70 × سهم مشارکت

رتبه دوم

50 × سهم مشارکت

رتبه سوم

20 × سهم مشارکت

دانشجویی و آزاد

رتبه اول

120 × سهم مشارکت

رتبه دوم

100 × سهم مشارکت

رتبه سوم

80 × سهم مشارکت

بین‌المللی

رتبه اول

350 × سهم مشارکت

رتبه دوم

300 × سهم مشارکت

رتبه سوم

250 × سهم مشارکت

رازی

محقق برگزیده

رتبه اول

350

رتبه دوم

300

رتبه سوم

250

محقق جوان

120

محقق دانشجو

100

فارابی (بخش‌های رقابتی)

جوان

رتبه اول

120 × سهم مشارکت

رتبه دوم

100 × سهم مشارکت

رتبه سوم

80 × سهم مشارکت

بزرگسال

رتبه اول

350 × سهم مشارکت

رتبه دوم

300 × سهم مشارکت

رتبه سوم

250 × سهم مشارکت

سلمان فارسی

(نیروهای مسلح)

طرح‌های سامانه‌ای ، طرح‌های علمی و دانشی و محققین

رتبة اول

120 × سهم مشارکت

رتبة دوم

100 × سهم مشارکت

رتبة سوم

80 × سهم مشارکت

طرح‌های فناورانه (طرح برتر)

120 × سهم مشارکت

شیخ بهایی

(فن‌آفرینی)

طراحان کسب و کار دانشجویی

رتبة اول

36 × سهم مشارکت

رتبة دوم

30 × سهم مشارکت

رتبة سوم

24 × سهم مشارکت

طراحان کسب و کار آزاد

رتبة اول

36 × سهم مشارکت

رتبة دوم

30 × سهم مشارکت

رتبة سوم

24 × سهم مشارکت

مسابقات مورد تأیید بنیاد

مسابقات بین‌المللی روبوکاپ آزاد ایران

دانش‌آموزی

رتبة اول

35 × سهم مشارکت

رتبة دوم

25 × سهم مشارکت

رتبة سوم

15 × سهم مشارکت

دانشجویی

رتبة اول

60 × سهم مشارکت

رتبة دوم

50 × سهم مشارکت

رتبة سوم

40 × سهم مشارکت

مسابقة ملی فناوری نانو

(دانشجویی)

رتبه‌های اول تا سوم

60

رتبه‌های چهارم تا دهم

20

االمپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو

طلا

70

نقره

50

برنز

30

مجموعه رقابت‌های تخصصی فن‌آورد

کامپیوتر

رتبة اول

24

رتبة دوم

20

رتبة سوم

16

برق

رتبة اول

24

رتبة دوم

20

رتبة سوم

16

مسابقة ریاضی دانشجویی کشور

اول

100

دوم

50

سوم

25

 


 

 


ادامۀ جدول امتیاز حاصل از فعالیت‌های آموزشی ، پژوهشی ، فناورانه و فرهنگی برای بهره‌مندی از تسهیلات نظام وظیفه

عنوان فعالیت

حداکثر امتیاز

دانش‌آموختگان فناور

دانش‌آموختگان داخل کشور

دانش‌آموختگان خارج از کشور

کارشناسی

کارشناسی ارشد

دکتری تخصصی

کارشناسی ارشد

دکتری تخصصی

کارشناسی ارشد

دکتری تخصصی

فعالیت‌های علمی-اجتماعی و فرهنگی

دریافت پیشنهاد همکاری از مراکز علمی-پژوهشی/ صنعتی معتبر داخل کشور

-

60

100

دستیاری آموزشی ، فعالیت‌های علمی-اجرایی یا فناورانه در دانشگاه (با تأیید بنیاد)

15 (به‌ازای هر نیم‌سال) و مجموعاٌ 45

100

(بر حسب رتبۀ دانشگاه و میزان فعالیت)

عضویت در هسته­های مسئله‌محور پژوهشی/ فناورانه (طرح شهید احمدی روشن)

هر سال 100 و مجموع سال‌های مختلف 100

(بر اساس نظر دریافتی از مسئول هسته و مدیر طرح)

عضویت در هیئت مدیرۀ انجمن‌های علمی تخصصی دارای مجوز از نهادهای ذی‌ریط

به‌ازای هر سال عضویت 5 و مجموعاً 20

دبیری انجمن‌های علمی دانشجویی

هر سال 5 و مجموعاً 20

عضویت در کانون‌های فرهنگی و تشکل‌های دانشجویی (با تأیید دانشگاه و بنیاد)

هر یک 5 و مجموعاً 10

شرکت در اردوهای جهادی (اعزامی از سوی بنیاد)

هر یک 10 و مجموعاً 50

برگزیدگان هنری/ ادبی/ قرآنی

مستعد برتر

100 (بر اساس نظر کارگروه مربوطه در بنیاد)

سرآمد

150 (بر اساس نظر کارگروه مربوطه در بنیاد)

سایر فعالیت‌های آموزشی ، پژوهشی ، فناورانه و فرهنگی (به تشخیص معاونت آینده‌سازان)

100


 

 

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601